Borsa

Zarurî trafik sigortasında teminatlar iki katına çıktı

Zarurî trafik sigortasında teminatlar iki katına çıkarıldı.

SEDDK, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zarurî Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Temelleri Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişikliklere açıklık getirdi. SEDDK’dan yapılan açıklamada, gerçekleşen düzenleme ile araç rayiç pahaları ve hasar maliyetlerinde yaşanan gelişmeler dikkate alınarak zarurî trafik sigortası taban teminat limitlerinin iki katına çıkarıldığı belirtildi.

Mecburî trafik sigorta sisteminin sürdürülebilirliğini teminen azami primlerde de revizyona gidildiği aktarılan açıklamada, “Yapılan yönetmelik değişikliği ile 1 Temmuz 2022’da itibaren uygulanmak üzere, mecburî trafik sigortaları kapsamında karşılanan maddi ziyanlar için geçerli araç başına uygulanan teminat limiti 50 bin TL’den 100 bin TL’ye, kaza başına uygulanan teminat limiti ise 100 bin TL’den 200 bin TL’ye yükseltildi.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yapılan teminat artışı ile birlikte, sıhhat masrafları ile sakatlanma ve vefat teminat limitleri ise 500 bin TL’den 1 milyon TL’ye yükseltildi. Sigorta müdafaası 2 katına çıkarılarak trafik kazalarında ziyan gören hak sahiplerine daha geniş bir teminat sağlanacaktır. Sigorta teminat limitlerinin 2 katına çıkarılmasına bağlı olarak, sigorta şirketleri tarafından zarurî trafik sigortaları teminat kapsamı içerisinde ödenen hasarları karşılayacak seviyede primlerin tahsil edilmesine yönelik aktüeryal istikrarın oluşturulabilmesi ve nihayetinde zarurî trafik sigorta sisteminin sürdürülebilirliğini teminen azami primlerde de revizyona gidildi.”

“İklim için kararlı adımlar atıyoruz”

Açıklamada, araçların mümkün olan en güzel teknolojiye ve en düşük karbondioksit emisyon bedellerine sahip olmaları gerektiği belirtildi.

Etraf ve sıhhatin korunmasının sürdürülebilirliğin ön planda olduğu ve çevresel tesirlerin dikkate alındığı bir ekonomik yapıya geçiş bakımından ehemmiyet arz ettiği vurgulanan açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Buradan hareketle, SEDDK olarak düşük yahut sıfır emisyonlu araçların zarurî trafik sigortası fiyatlaması evresinde müspet bir ayrışma yaparak bu araçların kullanımının prim indirimi yoluyla teşvik edilmesini hedefliyoruz. Bu maksatla yönetmelikle yapılan düzenleme ile araçların yakıt cinsine ve emisyon kıymetlerine nazaran indirim yahut artırım uygulama yetkisi yüzde 20’ye yükseltildi. Mevzuya ait teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından ise emisyon pahaları düşük olan birtakım araçlara prim indirimi uygulamasına başlanacaktır.”

TSB’den dayanak

Düzenleye dayanak veren Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Karayolları Motorlu Araçlar Mecburî Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Temelleri Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişikliklere ait, “Son bir yılda yedek kesim fiyatlarındaki ve araç kıymetlerindeki yükseliş nedeniyle hasar maliyetleri yüzde 89 civarında arttı. Burada bir düzenleme yapılması mecburilik halindeydi ve süreçte SEDDK ile görüş alışverişi içindeydik. TSB olarak varoluş gayemiz doğrultusunda eserleri sigortalılarımız lehine geliştiren bu adımları önemsiyoruz.” sözlerini kullandı.

“Son bir yılda yedek kesim fiyatları ve araç kıymetlerindeki yükseliş nedeniyle hasar maliyetleri yüzde 89 civarında arttı. Burada bir düzenleme yapılması mecburilik halindeydi ve süreçte SEDDK ile görüş alışverişi içindeydik. TSB olarak varoluş emelimiz doğrultusunda eserleri sigortalılarımız lehine geliştiren bu adımları önemsiyoruz” diyen Obalı, yönetmelikle ‘eksik sigorta’ya da tahlil üretildiğinin altını çizerek, “50 bin TL maddi, 500 bin TL vücudu tazminat sayıları 2’ye katlanarak 100 bin TL ve 1 milyon TL’ye ulaştı” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.