Borsa

Yellen: Yüksek besin ve güç fiyatları stagflasyonist tesirlere sahip

Yellen, G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderleri Toplantısı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna’nın tekrar inşasının finansmanında Rus varlıklarının kullanılıp kullanılmayacağına ait soru üzerine Yellen, Ukrayna’daki muazzam yıkım ve inşaat maliyetleri göz önüne alındığında Rusya’dan bu bedelin en azından bir kısmını ödemesi için yardım istenmesinin çok doğal olduğunu düşündüğünü belirtti.

Yellen, ABD ve müttefiklerinin Rusya Merkez Bankasının iddiası 300 milyar dolarlık varlığını bloke ettiğini anımsatarak, “Bununla birlikte, biz buna bakmaya başlarken, hükümetin bu varlıklara el koymasının şu anda ABD’de yasal olmayacağı söylendi. ABD’de yasal olarak müsaade verilen bir şey değil.” dedi.

Rusya’nın ABD’li tahvil sahiplerine ödeme yapmasına müsaade veren lisansın 25 Mayıs’ta dolan müddetinin uzatılıp uzatılmayacağı da sorulan Yellen, “Bu hususta sonuncu bir karar yok lakin devam etmesi pek mümkün değil.” tabirini kullandı.

Yellen, “Rusya bu ödemeleri yapmanın bir yolunu bulamazsa ve teknik olarak borçlarını ödeyemezse, bunun Rusya’nın durumunda nitekim değerli bir değişiklik oluşturacağını düşünmüyorum esasen global sermaye piyasalarından kopmuş durumdalar.” diye konuştu.

“Yüksek besin ve güç fiyatları stagflasyonist tesirlere sahip”

Ekonomik görünüme ait de değerlendirmelerde bulunan Yellen, global ekonomik görünümün kuvvetli ve belgisiz olduğunu vurguladı.

Yellen, dünya genelinde daha yavaş ekonomik büyüme potansiyelinin enflasyonla birleşmesi konusunda ihtarda bulunarak, “Daha yüksek besin ve güç fiyatları, tüm dünyada üretim ve harcamaları baskılayarak ve enflasyonu yükselterek stagflasyonist tesirlere sahip.” dedi.

Güç fiyatlarındaki artışı önlemek için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Yellen, Avrupa’nın da Rus petrol ve gazına bağımlı olmaktan kurtulduğuna emin olmak istediklerini lisana getirdi.

Yellen, ABD iktisadının resesyona girmesini beklemediğini vurguladı.

Avrupa’nın Rus gücüne daha fazla bağımlı olması nedeniyle muhtemelen daha “kırılgan” olduğunu belirten Yellen, bunun hem enflasyon hem de ekonomik yavaşlamalar açısından risklerle dolu bir ortam oluşturduğunu aktardı.

ABD’nin Çin’e uyguladığı tarifelere ait bir soru üzerine ise Yellen, Eski ABD Lideri Donald Trump devrinde uygulamaya konulan kimi tarifelerin problemleri ele almaktan çok tüketicilere ve işletmelere ziyan veriyor üzere göründüğünü tabir etti.

Ayrıyeten Yellen, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın dünya genelinde besin güvenliği problemlerini daha da kötüleştirdiğine işaret ederek, bu mevzuda derin kaygı duyduğunu, bunun fiyat baskılarını şiddetlendirme ile hükümetlerin mali ve dış konumlarına ziyan verme riski taşıdığını lisana getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.