Alt Coinler

Yatırımcılar Telaşlı: LUNA’dan Sonra Gözler Bu Altcoin’de!

Terra’nın (LUNA) çökmüş UST’sine misal bir düzenek kullanan algoritmik bir stablecoin olan USDD’yi piyasaya sürdükten kısa bir müddet sonra TRON, DeFi protokollerinde kilitlenen toplam kıymete nazaran üçüncü en büyük Blockchain haline geldi. Uzmanlara nazaran bu bir telaş nedeni olabilir.

Terra’nın (LUNA) çöküşünden sonra TRON, üçüncü DeFi oldu

TRON’un DeFi ekosistemi, yeni yüksek verimli stablecoin’inden yararlanıyor. Terra’nın (LUNA) bu ayın başlarındaki çöküşünün akabinde DeFi bölümüne nüfuz eden nispeten titrek piyasa şartlarına karşın, TRON’un merkezi olmayan uygulamalar ekosistemi, en azından kilitlenen toplam bedel açısından gelişiyor.

Defi Llama’dan alınan datalara nazaran, TRON’un DeFi ekosistemi geçtiğimiz ay yaklaşık %26 oranında büyüyerek bugün yaklaşık 4 milyar dolardan 5,38 milyar dolara yükseldi. Avalanche ve Solana üzere başka tanınan Katman-1 ağlarını geride bırakarak, sırf Ethereum ve BNB Blockchain’in akabinde toplam kilitli kıymet açısından üçüncü en büyük Blockchain haline geldi.

Karşılaştırma için, toplam DeFi bölümü sırf geçen ay yaklaşık 90 milyar dolar likidite kaybetti ve önde gelen Blockchain’lerin birçok, Terra’nın çöküşünün akabinde kilitli kıymetlerinin %30 ile %70 ortasında düşüşüne şahit oldu. TRON’un ekosisteminin büyümesinin en mümkün nedeni olarak, yatırımcılara ‘risksiz’ %30 faiz oranı vaat eden yakın vakitte piyasaya sürülen stablecoin USDD’nin süratli büyümesi gösteriliyor.

TRON’un stablecoin’i USDD’nin teknik incelemesi

Teknik incelemesine nazaran USDD, “yerleşik bir teşvik sistemi ve hassas bir para politikası” ile “TRON DAO Rezerve tarafından istikrarlı bir fiyatla çıkarılan bir kripto para birimi” olarak tasarlandı. Bu düzeneğin, Terra’nın LUNA tokeninin ve Bitcoin rezervlerinin patlamadan evvel UST’yi stabilize etmesi gerektiği üzere, varlığın ‘herhangi bir fiyat dalgalanmasına karşı kendi kendini stabilize etmesine’ müsaade verdiği tez ediliyor.

Teknik inceleme, USDD ve Terra’nın UST’si ortasında çarpıcı bir benzerlik gösteriyor. USDD 1 doların altında süreç gördüğünde, arbitrajcılar onu 1 dolarlık TRON’un lokal kripto para ünitesi TRX için yakabiliyor. Bilakis, USDD 1 doların üzerinde süreç gördüğünde, arbitrajcılar bir USDD için 1 dolar bedelinde TRX takas edebiliyor, bu süreçte daha fazla USDD basabiliyor ve arzını artırabiliyor. Teorik olarak, bu sistem, fiyatının istenen 1 dolarlık sabite geri dönmesini sağlamaya yardımcı oluyor.

Terraform Labs’ın harikulâde piyasa oynaklığının ortasında UST’nin sabitleyicisini korumak için 10 milyar dolarlık Bitcoin toplama planına emsal biçimde, TRON Vakfı birebir gayeyle TRON DAO Rezerve’i yarattı: USDD’nin sabitleyicisini korumak için 10 milyar dolarlık sermaye toplamak.

USDD, Terra’nın (LUNA) UST’si ile birebir mukadderatı mi paylaşacak?

Ağın tartışmalı kurucusu Justin Sun, kullanıcıları TRON’daki çeşitli DeFi uygulamalarında stablecoin’i basmaya ve stake etmeye teşvik etmek için USDD’de %30 ‘risksiz’ faiz oranı kelamı verdi. Bu randımanın nereden geldiği belirsizliğini koruyor olsa da, TRON’un DeFi ekosistemindeki son artışı, teşvik sisteminin çalıştığını gösteriyor. USDD 2 Mayıs’ta piyasaya çıktığından beri katlanarak büyüdü ve yaklaşık 545 milyon dolarlık bir piyasa kıymetine ulaştı. USDD arzının birden fazla, TRON ağındaki çeşitli DeFi protokollerinde kilitlendi ve birçok, Tron ağındaki çeşitli DeFi protokollerine girme yolunu buldu.

USDD lansmanı son birkaç hafta içinde TRON’a yardımcı olsa da, USDD’nin resmi ‘koruyucusu’ olan TRON DAO Rezerve’in, yeni algoritmik stablecoin’iyle ilgili risklerin hiçbirini resmi dokümanlarının yahut kamu bağlantılarının rastgele bir yerinde vurgulamadığını belirtmekte yarar var. Ne de olsa USDD, 40 milyar dolarlık bir mevt sarmalı olayında sona eren Terra’nın UST’sine çok benziyor.

Kriptokoin.com haberlerinde de takip ettiğiniz üzere Terra’nın çöküşünde, UST dolara karşı sabit bedelini kaybetmeye başladığında, LUNA’nın piyasa pahasını aştı ve mevt sarmalının hareket ettiğinin sinyalini verdi. USDD bu süratte büyümeye devam ederse, yakında TRX’in 7,74 milyar dolarlık piyasa pahasını geçebilir. Uzmanlara nazaran, TRX’in USDD’yi desteklemesi gerektiği için, bu, stablecoin’in UST ile birebir bahtı paylaşacağı ve potansiyel olarak sanayi çapında diğer bir yok oluşa neden olacağı manasına gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.