Alt Coinler

Yatırım Devi, 5 Altcoin Seçti: Cardano Sepete Giremedi!

Kripto piyasasında yaşanan sarsıntının ortasında, en büyük ve en önde gelen kripto teşebbüs sermayesi fonlarından biri, 2022 itibariyle kripto dünyasına ait kendi kapsamlı araştırmasını yayınladı. Rapor’daki bilgiler, Cardano için hayal kırıklığı yarattı.

Cardano, çalışmada birinci 500’e bile girmedi!

Önde gelen kripto teşebbüs sermayesi fonlarından biri olan a16z’nin raporunda, kripto dünyasını tanımlayan beş değerli nokta vurgulanıyor. Kimi tezler farklı görünüyor ve kimileri açık. Lakin bu tezlerden biri açıkça göze çarpıyor.

Birinci olarak a16z’nin raporuna nazaran, Solana üzere ‘Ethereum Katili’ olarak bedellendirilen projeler dahil, Web3 alanında hala daha önder altcoin Ethereum ile eşit projeler yok. Rapora nazaran, gerçek rekabeti temsil edebilecek olanlar hala çok geride bulunuyor. 

a16z analistleri tarafından yapılan Ethereum’un üstünlüğü tezi, çeşitli ölçütlere dayanıyor. Bunlardan biri, birinci taahhütten bu yana aylık etkin geliştiricilerin günlere oranı. Bu metriğe nazaran, başkan altcoin’in inşasında yaklaşık 4.000 geliştirici yer alıyor. İkinci sırada bulunan Solana’nın (SOL) ise 1.000 etkin geliştiricisi var. Hatta Cardano (ADA), çalışmada belirtilen öteki Blockchain’ler üzere birinci 500’e bile girmedi.

Faal adreslerin ve günlük süreçlerin sayısına nazaran tahlil

Blockchain popülerlik tahlili için öbür değerli parametreler, etkin adreslerin sayısı ve günlük süreçlerin sayısı. Bu göstergeye nazaran Ethereum, 5,5 milyon faal adres ve 1,1 milyon günlük süreçle Solana ve BNB Chain (BNB) ve Polygon’un (MATIC) ardında yer alıyor.

Kriptokoin.com’un bu makalesinden ayrıntılı bilgi sahibi olabileceğiniz Avalanche (AVAX) ve Fantom (FTM) da tabloya dahil olma onurunu elde ederken, Messari’ye nazaran Cardano, sadece 115.000 faal adrese ve yaklaşık 125.000 günlük sürece sahip olduğu için başkalarıyla kıyaslanamayacak kadar düşük kalıyor.

Özetlemek gerekirse, popülerliğine karşın Ethereum, ademi merkeziyetçiliğe daha fazla değer vererek ölçeğe teslim oluyor. Bu nedenle, Cardano’nun da ortalarında bulunduğu öbür Blockchain’ler, daha güzel performans ve daha düşük fiyat vaadiyle kullanıcıları çekmeyi başarıyor. Uzmanlara nazaran Cardano şu anda hala yetişme modunda olsa da, gelecek için hala küçük bir umut ışığı ve çok sayıda takipçisi var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.