Borsa

Vodafone, bu yıl enflasyon yüzünden kârındaki artışın yavaşlayacağını öngörüyor

Müellif – Geoffrey Smith 

Investing.com – Vodafone Group (LON:VOD), enflasyon baskısı nedeniyle bu yıl kâr büyümesinin genel olarak yatay seyredeceğini öngörürken payları düşüş yaşadı.

İngiltere’nin en büyük taşınabilir ağ sağlayıcısı, şimdi başlayan mali yılda düzeltilmiş FAVÖK’ün 15,0 ila 15,5 milyar euro ortasında olmasını beklediğini söyledi. Bu, Mart ayında biten yıl için Salı günü raporladığı 15,3 milyara nazaran pek değişim olmayacağı manasına geliyor. Hür nakit akışının ise 5,4 milyara kıyasla 5,3 milyar euro’ya (5,7 milyar dolara) düşmesi bekleniyor. Bu, halihazırda %6 üzerinde getiri sağlayan bir temettüyü ödemeye kâfi.

CEO Nick Read, “Mevcut makroekonomik iklim, başta enflasyon olmak üzere spesifik zorluklar barındırıyor ve bu, içinde bulunduğumuz yılda mali performansımızı etkileyebilir.” dedi.

Read, küme gayesinin altı ay öncesine nazaran değişmediğini söyleyerek İsveçli aktivist yatırımcı Cevian’a üstü kapalı bir gönderme yaptı. Cevian, Vodafone’un iş modelini basitleştirmesini ve düşük performanslı işleri satmasını istediğini söylemişti.

Abu Dabi’nin devlet denetimindeki telekomünikasyon operatörü e&’in, kümede 4,4 milyar dolar civarı karşılığında %9,8’lik pay aldığını söyleyerek kümenin ‘zorlayıcı değerlemesine’ atıfta bulunan şirkette idare konseyinin durumu, son birkaç gün içinde güçlendi. Yıllardır süren kuvvetli bir yapılandırma sürecinin akabinde pay senedi, 2015’te gördüğü doruğun yarısına yakın bir noktada süreç görüyor.

BAE merkezli küme, idarenin mevcut stratejisini desteklediğini ve uzun vadeli bir hissedar olmak istediğini belirtti. Read, şirketin bilhassa de 15 ay evvel ayırdığı direk ünitesi Vantage Towers konusunda hâlâ mutabakat arayışında olduğunu söyleyerek Cevian’a zeytin kısmı uzattı.

Financial Times geçen haftaki raporunda şirketin, Li Ka-Shing’in CK Hutchison’ına (HK:0001) ilişkin taşınabilir ağ operatörü 3 ile İngiltere’deki işlerini birleştirme mümkünlüğü üzerine görüşme halinde olduğunu bildirdi. İngiltere, Vodafone’un tüm majör işleri ortasında en az kâr getireni. Düzeltilmiş FAVÖK marjı sırf %21,2. Tam tersine UnityMedia ile birlikte, planlanandan iki yıl evvel 425 milyon euro’luk birleşme sinerjisi elde ettiği Almanya’da ise karşılaştırılabilir marjı %43’ün üzerinde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.