Kripto Para

Uzman: O 2 Kripto Para Hariç Bunlardan Uzak Durun!

Kripto para piyasasıyla 8 yaşında tanışan ve şu anda 19 yaşında olan genç bir yatırımcı, gençlerin kaçınması gereken 3 yatırım stratejisini paylaşıyor.

Genç yatırımcının işe başlayış hikayesi

Jack Rosenthal 8 yaşındayken, büyükbabası ona bir yatırım portföyü başlatması için 5.000 dolar armağan etti. Jack Rosenthal, yatırım işine nasıl girdiğine ait olarak şunları söylüyor:

Bana dikkat etmem için birkaç pay verdi, fakat ben daha küçük bir çocuktum. Havalı olduğunu düşündüğüm şirketleri satın almak istedim, lakin ölçümlere dayanarak satın almak uygun olmayabilir. O vakitten beri, bana söylediklerini dinledim ve kendi stratejilerimi geliştirmeye başladım.

Bir genç olarak, öbür çocuklar spor yaparken yahut yarı vakitli işlerde çalışırken, Rosenthal lokal bir lisede bir yatırım kulübü kurdu ve bölgedeki öteki gençler yatırıma başlamak için 1.000 dolar getirdi. Rosenthal, bu husus hakkında şu açıklamayı yapıyor:

Üçüncü yılında yaklaşık 40 üyemiz vardı. Üçüncü yılın bitiminden sonra, nitekim genişlemek ve yapabildiğim en büyük hale getirmek istedim. Ve onu 40 üyeden 90 üyeye çıkardık. Bu da bizi bildiğim kadarıyla var olan en büyük genç yatırım kulübü haline getirdi.

Üniversiteye gitmek için genç yatırım kulübünden ayrıldıktan sonra Rosenthal, bilhassa de kulübün her vakit genç liderliğine sahip olmasının kıymetli olduğunu düşündüğünden, bildiği her şeyi aktarmak istedi. Kulübün tecrübelerinden ders çıkarabilmesi için Amazon’da ‘Genç Yatırımı’ isimli kitabını kendisi yayınladı. Kriptokoin.com olarak Jack Rosenthal’ın genç yatırımcılarının kripto para işinde dikkat etmesi gerektiğini söylediği stratejileri, okuyucularımız için hazırladık.

Genç yatırımcıların kripto para işinde kaçınması gerektiği stratejiler

1. Altcoin’lere yatırım yapmak

Jack Rosenthal, altcoin’lerin ‘çok değişken’ olduğunu ve onları ülkü olmayan bir yatırım seçeneği haline getirdiğini söylüyor. Gençlerin, muhtemelen geri dönüşü olmayacak olan daha küçük altcoin’lerin hype’ina (yutturmacasına) kapılma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyor. Genç yatırımcı, görüşünü şu biçimde izah ediyor:

Başkan kripto para Bitcoin dışında, teorik olarak, daha küçük kripto paraların uzun vadede burada olduğu kanıtlanmadı. Bu nedenle kesinlikle büyük uzun vadeli yatırımlar yapmayabilirler. Bununla birlikte, Bitcoin ve Ethereum’un birkaç avantajı olduğunu düşünüyorum ve bence burada kalacaklar.

2. Portföyü çeşitlendirmeyi beklemek

Jack Rosenthal’a nazaran, çok fazla genç portföylerini çeşitlendirmek için daha fazla paraya sahip olana kadar beklemeleri gerektiğini düşünüyor. “Gençlerin ne kadar parası olduğuna bağlı,” diyen Rosenthal, şu yorumu yapıyor:

1.000 dolar yahut daha az paraları varsa, hepsini, başlamakla ilgilendiğiniz bir işe geri yatırmanın mantıklı olduğunu anlayabilirim. Ancak genç yatırımcılara tüm paranızı tek bir şeye yatırmaktan sakının derim.

3. Abartılı pay senetlerine yatırım yapmak

“Açıkçası, piyasayı iddia etmek her vakit imkansızdır,” diyen Rosenthal, ne vakit bir şey nitekim çok abartılıysa, buna karşı çok dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Rosenthal, Robinhood’da patlayan yahut haberlerde her yerde hakkında yazılan bir pay senedinin, muhtemelen fiyatın şimdiden kıymetli ölçüde yükseldiği, bunun da onu satın almak için makus bir vakit olduğu manasına geldiğini söylüyor. Genç yatırımcı, şu sözlerle görüşlerini açıklıyor:

Herkes size satın almanızı söylediğinde, nitekim en âlâ fiyata almıyorsunuz. Bu yüzden bu türlü tepeye yatırım yapmaktan çok çekinirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.