Kripto Para

Usta Ekonomistten Altın Varsayımları: Bu Fiyatlar Ucuz!

Altın piyasası 1.800 doların üzerinde uğraş etmeye devam ediyor. Yeniden de, bir piyasa analistine nazaran, yatırımcılar piyasada fiyat riskini kaçırmaya devam ettikçe bedelli metal ucuz kalıyor.

“Şahin Fed, finansal piyasalarda şimdiden bir heyelanı tetikledi”

Degussa’nın baş ekonomisti Thorsten Polleit, son piyasa yorumunda, yatırımcıların Fed’in faiz oranlarını yükselttiği için ABD iktisadını resesyona sürükleyeceğine dair artan riski görmezden geldiği için altının nispeten ucuz olduğunu belirtiyor. Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere CME FedWatch Tool’a nazaran piyasalar, faiz oranlarının yıl sonuna kadar en az %3 olmasını bekliyor. Thorsten Polleit, hususa ait olarak şunları söylüyor:

Bu kulağa pek beğenilen gelmiyor. Lakin Fed’in çok derecede genişleyen siyasetine son vereceği beklentisi, finansal piyasalarda şimdiden bir heyelanı tetikledi.

“Altın fiyatının şimdilik keskin bir halde yükselmesi engellenebilir”

Ekonomiste nazaran, altının son dört haftada kıymetli bir satış baskısı görmesinin nedenlerinden biri, yatırımcıların merkez bankalarının ekonomiyi yavaş büyüyen enflasyon baskılarına yetecek kadar zayıflatacak, lakin sakinliğe itecek kadar olmayan bir ‘yumuşak iniş‘ gerçekleştirebileceğine inanmaları. Thorsten Polleit, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Finansal piyasalar, merkez bankalarının enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını yükseltmek ile finansal ve ekonomik sistemin uçurumdan düşmesini önlemek ortasında kabul edilebilir bir istikrar kurabileceklerinden makul ölçüde emin olduğu sürece, altın fiyatlarının şimdilik keskin bir biçimde yükselmesi engellenebilir. Lakin merkez bankalarının planlarında başarılı olamama ve büyük bir krize neden olma riski gerçek ve ihmal edilemez.

Usta ekonomist altın için hala potansiyel olduğunu düşünüyor

Lakin ekonomist, ABD merkez bankasının dünya çapındaki devasa devlet borçları nedeniyle zorlaşan çok dar bir yolda yürüdüğünü de kelamlarına ekliyor. Thorsten Polleit “Bir şeylerin zıt gitme riski çok büyük, bilhassa de rekor seviyedeki global borç düşünüldüğünde” diyor. Usta ekonomist, Fed ekonomiyi resesyona sokmaktan kaçınabilse bile, yatırımcılar enflasyonun beklenenden daha uzun mühlet yüksek kalacağını anladığında altın için hala potansiyel olduğunu düşünüyor ve görüşlerini şu formda açıklıyor:

Beklenen bir senaryoda, merkez bankaları faiz oranlarını biraz daha artıracak, fakat ‘enflasyonu düşürmek için sistemi çökertecek’ noktaya kadar değil. Bu, mal fiyatları enflasyonunun daha uzun mühlet yüksek kalacağını lakin denetimden çıkmayabileceğini gösteriyor. Gerçek faiz oranları, yani enflasyondan arındırılmış nominal faiz oranları, büyük olasılıkla gelecek yıllarda negatif bölgede kalacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.