Kripto Para

Usta Analist, Altın Fiyatını Yorumladı: Nereye Gidiyor?

Matematiksel bir perspektiften bakıldığında, Quant Insight altın fiyatının mevcut süreç düzeylerini, bilhassa inançlı liman oyunlarının piyasaya hakim olmasıyla ‘ucuz’ olarak görüyor.

“Modellerimiz altın fiyatının ucuz olduğunu gösteriyor”

Quant Insight’ın analitik lideri Huw Roberts, verdiği bir demeçte, altının yaklaşmakta olan ve Kriptokoin.com haberlerinde de değinilen Federal Rezerv’in agresif faiz artırımları ışığında son birkaç seansta 1.800 dolara gerilemesinin akabinde kelepir üzere göründüğünü söylüyor. Analist, şu sözleri kullanıyor:

Modellerimiz altın fiyatının ucuz olduğunu gösteriyor. Hangi vakit ufkuna baktığınıza bağlı olarak %5 ile %7 ortasında paha düşüklüğü var.

Huw Roberts: Taban alımı için şimdi çok erken

Quant Insight’ın algoritması büsbütün makro şoförlerle ilgili. Huw Roberts, büyüme ve enflasyon üzere ekonomik temellere ve finansal şartlara (reel getirilerin yükselip yükselmediğine, getiri eğrisinin düzleşmesine yahut doların güçlenmesine) baktıklarını belirtiyor. Hepsini bir ortaya getirdikten sonra, altın bedelinin altında görünüyor, fakat bir ikaz var: Algoritmanın inanç seviyesi.

Algoritma, temelde ‘uyum iyiliği’ manasına gelen bir model inanç numarası üretiyor. Huw Roberts, rastgele bir sinyalin geçerli olması için eşiğin %65’in üzerinde olduğunu belirtiyor ve şu anda, altını ucuz göstermesine karşın, modelin inancının %50 civarında olduğunu söylüyor. Bunun yatırımcılar için manasının, düşüşü satın almak için şimdi çok erken olduğunu belirten analist, şu açıklamayı yapıyor:

Eşikte değiliz, bu yüzden dışarı çıkıp davulları çalmaz ve artık taban satın alma vakti olduğunu söylemezdik. Bunun yerine, mevcut makro şartlara nazaran altının pahasının düşük olduğunu söyleyebiliriz. Lakin %65 eşiğinin altında olduğumuz için makro rejimde değiliz ve daha çok izlenmesi gereken metal olarak görüyoruz.

“Altın için iki baskın itici güç, riskten kaçınma ve kredi marjları”

Kredi spreadlerinin şu anda altın için büyük bir itici güç olduğunu belirten analist, daha yüksek VIX ve daha geniş kredi marjlarının altın için güzel olduğunu söylüyor. Analist ayrıyeten, altının şu anda inançlı liman üzere süreç gördüğünü söz ediyor. Analist, devamla şunları söylüyor:

Altının inançlı liman cazipliği, enflasyondan korunma istikametinden daha bariz bir itici güç. Bu durum, altın için şu anda VIX ve kredi spreadleri ile olan bağdan daha ağır basıyor. Bu ortada, altın ile gerçek faiz ortasındaki klâsik münasebet bozuldu ve bunu akılda tutmak kıymetli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.