Kripto Para

Usta Analist: Altın Fiyatı Yakında Bu Seviyelerde Olabilir!

2021’de yatırımcılar tarafından hafife alınan dünyanın en büyük altın destekli ETF’si, 2004’te listelenmesinden bu yana en büyük günlük girişini gördü. Jeopolitik risklere de dikkat çeken OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, gelişmeleri değerlendiriyor ve altın fiyatı tahminlerini açıklıyor.

Edward Moya: Altın fiyatı, nispeten güzel bir performans sergiledi

SPDR Gold Shares, Cuma günü, 1,6 milyar doları aşan, 2004’teki listeye alınmasından bu yana ABD doları cinsinden en büyük girişini bildirdi. GLD tarafından sağlanan verilere göre, Cuma günü 27,6 metrik ton altın girişi oldu. ETF varlıklarındaki dalgalanmalar, yatırımcının altına olan ilgisinin iyi bir göstergesidir. Analistler, değerli metalin düşük performansının arkasındaki kritik tetikleyicilerden biri olarak yatırımcı ilgisinin eksikliğine işaret ettiğinden, 2021’de altın, yılı altı yılın en büyük kaybıyla kapattı. Ve GLD’nin yıllık rakamları da benzer bir eğilimi ortaya çıkardı.

Şimdi, altın fiyatı etrafındaki bu düşüş hissi değişiyor ve değerli metal Pazartesi günü bir kez daha 2 ayın en yüksek seviyelerine dokunuyor. Piyasadaki riskten kaçınma hissi, daha şahin bir Federal Rezerv ve artan jeopolitik gerilimler tarafından körükleniyor. Piyasa analisti Edward Moya, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın fiyatı, çoğu emtiayı vuran acıya kıyasla güzel bir performans sergiledi. Altın Cuma günü, en büyük külçe destekli borsa yatırım fonu SPDR Gold hisselerinin, 2004’teki listeden bu yana dolar bazında en büyük net girişini kaydetmesinin ardından iyi haberler aldı. Bir yığın jeopolitik risk listesi, muhtemelen altın için güvenli liman akışlarına yol açacak ve bu da kısa sürede 1.850 dolar seviyesinin üzerine çıkmasına yardımcı olacak.

“Fed pivotu, Fed’deki birçok kişiyi tedirgin edebilir”

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, bu hafta tüm gözler bu Çarşamba günü yapılacak Federal Rezerv para politikası duyurusunda. Piyasalar Mart ayında bir faiz artışı fiyatlıyor ve olası bir bilanço akışının zamanlaması konusunda biraz netlik kazanmayı umuyor. Edward Moya, Fed’in alacağı kararları şu şekilde yorumluyor:

Fed’in Ocak ayı FOMC politika kararına ilişkin piyasa beklentileri, kademeli bir sıkılaştırmadan şiddetli bir şekilde agresif bir şahin haline geldi. Jerome Powell’ın son ifadesi, bilanço ikinci tur kararının iki, üç veya dört toplantı alabileceğinin sinyalini verdi. Mevcut Fed pivotu, büyüme tahminlerini alt üst etti ve bu, Fed’deki birçok kişiyi tedirgin edebilir.

Ayrıca, Rusya ile Ukrayna arasındaki artan jeopolitik gerilimler, zaten çok temkinli olan piyasaya belirsizliğini artırıyor. Hafta sonu ABD, Kiev’deki diplomatların aile üyeleri için ‘Rus askeri harekâtının devam eden tehdidini’ gerekçe göstererek Ukrayna’yı terk etme emri çıkardı. Bu arada İngiltere hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’da Kremlin yanlısı bir hükümet kurmayı planladığını söyledi. Ve Pazartesi günü, NATO Doğu Avrupa’ya daha fazla gemi ve jet göndereceğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.