Kripto Para

Ünlü Yöneticiden Dev Altın Tahmini: FED Ne Yaparsa Yapsın…

Altın fiyatlarının 1.800 doların üzerinde kalmasıyla, metal yeni yıl için sağlam bir temel oluşturuyor ve bir fon yöneticisine göre, Federal Rezerv para politikasıyla ne yaparsa yapsın değerli metal çekici bir varlık olmaya devam edecek. Merk Investments başkanı Axel Merk’in piyasa yorumlarını ve altın tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

“Reel faiz oranları negatif bölgede kalacağı için altın iyi olacak”

Merk Investments başkanı Axel Merk, verdiği bir röportajda, altının enflasyon riskinden korunma olarak, beklenen faiz artışlarını göğüslemesini beklediğini söylüyor. Axel Merk, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Reel faiz oranları negatif bölgede kalacağı için altın iyi olmaya devam edecek. Enflasyon korumasına baktığımda, bir sonraki meme (şaka) hisse senedi aramıyorum. Bu enflasyon koruması değil. Faizler yükselirse, o zaman ‘eğlenceli sezon’ sona erebilir. Ve bazı meme hisse senetleri ve diğer fenomenler sönebilir.

Enflasyona bakıldığında Axel Merk, ABD merkez bankasının mevcut faiz artırma duruşunun enflasyon eğrisinin önüne asla geçemeyecekleri anlamına geldiğini söylüyor. Federal Rezerv enflasyon konusunda ciddiyse, Taylor Kuralına göre faiz oranlarını %5 veya %6’ya yükseltmek zorunda kalacağını da sözlerine ekliyor. Enflasyonun geçen ayki %7’lik yıllık artışın ardından gevşemesi beklense de Axel Merk, %3 ile %4 arasında bile olsa tüketiciler için hala çok yüksek olduğunu belirtiyor.

Axel Merk: Fed için cini tekrar şişeye koymak gittikçe zorlaşıyor

CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar bu yıl Ocak ayında başlayacak olan faiz artışıyla birlikte dört faiz artışı fiyatlıyor. Ayrıca, Federal Rezerv’in yıl sonundan önce şişmiş bilançosunu indirmeye başlayabileceğine dair artan beklentiler var. Ancak Axel Merk, bu beklentileri karşılamanın artan enflasyon korkularını etkilemesinin olası olmadığını düşünüyor:

Enflasyon, sadece Covid ile ilgili arz şoklarından değil, daha fazlasından kaynaklanıyor. Bu durum ne kadar uzun sürerse, cini tekrar şişeye koymak o kadar zorlaşıyor. Eğrinin önüne geçmek istiyorlarsa, piyasaları şaşırtmaları gerekiyor. Şimdi büyük bir şey yapmazlarsa, ileride daha da büyük bir şey yapma riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Axel Merk, Federal Rezerv’in mevcut çıkmazının her iki şekilde de altın için bir kazanç olabileceğini söyledi. Fed’in faiz oranlarına yönelik beklenen ‘salam tarzı‘ yaklaşımında altının iyi bir şekilde desteklenmeye devam edeceğini ve reel oranları negatif bölgede tutacağını kaydetti.

Ünlü yöneticiye göre altın, burada sağlam bir temel buldu

Bu arada Axel Merk, Fed agresif davranırsa ekonomiyi resesyona sürükleyebileceğini söylüyor. Ünlü yönetici, Fed’in piyasalara mevcut enflasyon tehdidini ciddiye aldığını göstermek istemesi durumunda, Ocak ayında olası bir hareketle piyasayı şaşırtmak isteyeceğini belirtiyor ve altın için şunları ifade ediyor:

Şu anda altının olduğu yerde çok mutluyum. Altının burada sağlam bir temel bulduğunu düşünüyorum.

Ekonomiyi ve ABD para politikasını çevreleyen çok fazla belirsizlik olduğunu söyleyen Axel Merk, altının çekici bir portföy çeşitlendiricisi olmaya devam ettiğini vurguluyor. 2022’de büyük bir piyasa çöküşü görmesi beklenmese de ünlü yönetici, yatırımcıların masadan bir miktar kar almalarının ve ilişkisiz varlıklardan bir miktar kaçınmalarının ihtiyatlı olabileceğini de sözlerine ekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.