Kripto Para

Ünlü CEO’dan Rekor Altın Fiyatı Tahmini: Patlayıcı Ralli!

Riske karşı aşırı güven ve kayıtsızlık 2021’de yatırımcı hissiyatına egemen oldu. Ancak bir değerli metal fon yöneticisine göre, Federal Rezerv para politikasını sıkılaştırarak finansal piyasalardaki likiditeyi azaltacağı için yeni yılda her şey değişebilir. Sprott Inc.’in CEO’su Peter Grosskopf’un, piyasa yorumlarını ve altın fiyatı tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Ünlü CEO’ya göre altın için tüm doğru koşulların gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek

Peter Grosskopf, altının 2021’deki mücadelesine rağmen, değerli metalin hisse senedi piyasalarında artan risklere karşı korunmak için hala çekici bir hedge ürünü olduğunu söylüyor. Ünlü CEO, hisse senetlerinin ayı piyasasına düşmesini beklemese de, son iki yıldaki benzeri görülmemiş koşunun yavaşlıyor gibi göründüğünü ifade ediyor. Bu doğrultuda yavaşlayan hisse senetlerinin ekonomik büyümeyi de aşağı çekebileceğini ve Federal Rezerv’i bu yıl para politikasında daha az agresif olmaya zorlayabileceğini de sözlerine ekliyor.

Ünlü CEO, 2022 için önemli bir riskin, yatırımcıların Fed’in para politikasının piyasa koşullarını nasıl etkileyeceğini hafife alması olduğunu belirtiyor. Merkez Bankası aylık tahvil alımını Mart ayında sonlandıracak. Aynı zamanda, piyasalar bu yıl Mart ayında başlayacak olan dört faiz artışı fiyatlıyor. Ancak, Fed’in Mart ayında faiz oranlarını 50 baz puan artıracağı ve yıl sonundan önce bilançosunu küçülteceği yönünde beklentiler artıyor. Peter Grosskopf, Fed’in bilançosunu küçültmeye başladığı son seferde piyasaların iyi tepki vermediğini kaydediyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed, şimdi art arda üç şey yapmaktan bahsediyor. Faiz artışlarından ve bir bilanço küçültmeye başlamaktan bahsediyorlar. Ancak daha ilk adımın yarısındalar. Bir çeşit piyasa düzeltmesi yapmadan bunu başarma ihtimalleri çok düşük. Altın için tüm doğru koşullara gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek. Ve unutmayalım ki enflasyon hala çok sıcak.

“Altın fiyatı için yavaş ilerleyen bir rallinin ardından patlayıcı bir sıçrama göreceğiz”

Enflasyona bakıldığında Peter Grosskopf, geçen yılki tarihi negatif seviyelerden yükselmeye devam etse bile, reel faizlerin düşük kalmasını beklediğini söylüyor. Geçen ay ABD Tüketici Fiyat Endeksi yıllık %7 artış gösterdi ve enflasyon son 40 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor. Ünlü CEO, enflasyonun yılın en az ikinci yarısına kadar düşmeyeceğini düşünüyor ve şu şekilde açıklıyor:

Ancak enflasyon baskılarının ne zaman azalmaya başladığı önemli değil. Hala satın alma gücünüze çok zarar veriyor. Bu, büyümeyi yavaşlatacağı için Fed’i planlarını değiştirmeye zorlayabilir.

Sprott’un 2022’deki altın beklentisine gelince, Peter Grosskopf fiyatların yıl sonuna kadar rekor seviyelere geri dönebileceğini söylüyor. Altın fiyatlarının Ağustos 2020’nin en yüksek seviyelerine göre sadece %11 düştüğünü kaydeden ünlü CEO, şu yorumu yapıyor:

Daha geniş bir piyasa düzeltmesi varsa, böyle bir hareketin gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum. Sanırım insanlar endişelenene kadar yavaş ilerleyen bir ralli görüyoruz ve ardından patlayıcı bir sıçrama göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.