Borsa

UEA Lideri Birol’dan yüksek fiyat ve volatilite uyarısı

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen, MÜSİAD Memleketler arası Güç Doruğu’nun açılışına görüntü ileti gönderen Birol, güç kesiminde daha evvel de krizler olduğunu lakin bu krizlerin petrolde yaşandığını söz etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın sürdüğü bu devirde Rusya’nın birkaç ay öncesine kadar dünyanın bir numaralı petrol ve gaz ihracatçısı ve kömür piyasalarının değerli bir oyuncusu olmasının Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yaşanan güç krizindeki en değerli etken olduğunu aktaran Birol, şöyle devam etti:

“Bugün birinci global güç krizini yaşıyoruz. Mevcut fiyatlardaki volatilite ve yüksekliğe bakarsak, bu kriz kısa bir periyotta bitmeyecek üzere görünüyor. Hepimizin muhakkak bir periyot volatil ve yüksek fiyatlarla yaşamaya alışması gerekiyor. Bu devir tüm dünyada iktisat için bilhassa enflasyonist baskılar açısından sıkıntı olacak üzere görünüyor. Ekonomilerde daralma ve resesyon riski son derece büyük. Daha evvelki krizlerde de tekrar enflasyonist baskılar oldu fakat 70’lerde yaşanan petrol krizi yalnızca resesyon ve enflasyon artışına neden olmadı, krize karşı alınan önlemler güçte önemli inovasyon ve sıçramalara neden oldu.”

– Petrolde yaz, doğal gazda kış devrinde problemler olabilir

Yakıt verimliliği ve nükleer güçteki gelişmelerin bu devirlerde öne çıktığını aktaran Birol, “Petrol krizine karşılık olarak birçok ülke nükleer santral inşa etti. Bugün kullanılan nükleer santrallerin yüzde 40’ı petrol krizlerinin akabinde inşa edilenler.” dedi.

Birol, şu anda içinden geçilen global güç krizinin de yalnızca enflasyonist baskı ve ekonomik büyümeyi yavaşlatmasıyla değil ülkelerin değişik güç siyasetleriyle da karşılık vermesi formunda tezahür edebileceğini anlattı.

Bu yaz petrol piyasası, kış aylarının ise doğal gaz piyasası açısından problemli geçebileceğini lisana getiren Birol, “Petrolde talep yazın daha da artıyor. Azalan arza karşı yükselen talep fiyatları daha da artırabilir, arzda şayet bir artış gelmezse hoş sürprizler olmazsa. Biz iki büyük arz dalgası sunduk petrol piyasalarına. Hala petrol stok arzımızın yüzde 90’ına yakını stoklarda mevcut. Şayet arz temininde büyük problemler çıkarsa piyasaya sürebiliriz.” diye konuştu.

– Yenilenebilir güçte rekor bekleniyor

Birol, 1970’lerde olduğu üzere mevcut durumun ülkelerin güç siyasetlerinde önemli değişikliklere neden olduğunu vurguladı.

Kimi güç teknoloji yatırımlarının süratle arttığını aktaran Birol, şöyle devam etti:

“Bunlardan birincisi yenilenebilir güç. Bu yıl biz yenilenebilir güçte 320 gigavatla rekor kapasite artışı bekliyoruz. Güç verimliliğinde bina ve otomobillerde önemli bir güzelleşme olacağını gözlemliyoruz. Üçüncüsü ise nükleer teknolojiler. Nükleerde önemli bir dönüş var. Avrupa’daki birçok ülke, Kanada, ABD, Japonya, Güney Kore, Hindistan nükleer projelerini hızlandırdı. Bu da son derece olumlu bir gelişme.”

Birol, güç siyasetlerindeki değişikliğin birçok pak ve yerli teknoloji fiyatlarının ucuz olmasını sağlayacağına işaret ederek, bu teknolojilerin iklim değişikliğiyle çaba ve güç güvenliğinin sağlanması açısından gelecek periyoda damga vuracağını kelamlarına ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.