Borsa

TÜSİAD/Altınsaç: Turizm ve tüketim uygun, yatırımlar önemli biçimde daralıyor

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Vazifelisi ve TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç büyüme beklentileri hakkında değerlendirmede bulundu.

Öztok Altınsaç, birinci çeyrekte yüzde 6,5 yılın tamamı için de yüzde 3 büyüme iddialarının olduğunu belirtirken, tüketim tarafının uygun gittiğini, Temmuz ayında fiyatlarda uygunlaştırma olursa yılın üçüncü çeyreğinde de yeni bir tüketim talebi olacağını vurguladı.

Birinci çeyrekte büyümenin temel olarak tüketim tarafından geleceğini, ihracat performansının katkısının beklenildiğini üzere şiddetli olmayacağını söyleyen Öztok Altınsaç, konuşmasına şöyle devam etti:

Büyümenin kompozisyonu kıymetli, birinci çeyrekte tüketimle büyüyoruz. Nisan ve Mayıs’la birlikte perakende zayıflıyor bunu ikinci çeyrekte göreceğiz. Birinci çeyrek temel tüketimden gelecek, ihracat performansının katkısının çok şiddetli olacağını düşünmüyorum. Büyümeyi temel aşağı çekecek faktörün yatırımların negatif katkısının olacağını hesaplıyoruz.

“Turizm sayıları uygun gidiyor”

Yılın tamamında da büyümenin birinci çeyrektekine misal bir kompozisyonda olacağını söyleyen Öztok Altınsaç tek farkın yatırımların biraz daha baskılanması olacağını söyledi.

Öztok Altınsaç turizmin dayanağının de olumlu olduğuna işaret etti: Turizm çok uygun gidiyor mesela İstanbul sayıları 2019’dan daha uygun düzeyde keza Antalya sayıları da kötü değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.