Alt Coinler

Türk Kripto Para Yasası Geliyor: İşte Maddeleri!

Bloomberg International haberine nazaran iki yetkili, Türkiye’de kripto para piyasasına yönelik düzenlemeler hakkında mevzuat hazırlanıyor. Yetkililere nazaran önümüzdeki haftalarda TBMM’ye sunulması beklenen tasarıda, bilhassa mahallî kripto para platformları içeren kurallar öne çıkacak. İşte detaylar…

Kripto para alanına yönelik düzenlemeler geliyor: İşte ayrıntılar

Belirtilenlere nazaran Türkiye’deki yasa yapıcılar berbata kullanımları önlemek için bankacılık bölümü üzere, kripto paraların inançlı bir halde saklanması için yollu arıyor. Yasaya yönelik kıymetli unsurlar aşağıdaki formda:

  • Toplantıda, Ticaret Bakanı Mehmet Muş yer alıyordu.
  • Sermaye Piyasası Şurası (SPK), sermaye piyasasındaki araçların kripto paralar olarak ihracına yönelik asıllar belirleyecek.
  • Bu asıllar için her türlü yaptırım ve düzenleme, kripto paranın tipine nazaran Merkez Bankası, Ticaret Bakanlığı ve SPK’nın kurallarına tabi olabilecek.
  • Lokal bir kripto para platformu kurulabilmesi için, SPK’dan müsaade alınması gerekecek.
  • Yurt dışındaki yerleşik kripto para borsalarının, ilgili yasanın yürürlüğe girmesinin akabinde bir ay içinde Türkiye’deki şahıslara hizmet vermeyi ve faaliyetlerini sonlandıracağı belirtiliyor.
  • Vergi için ise yeni unsurların eklenmesi öngörülüyor, lakin buna dair bir ayrıntı belirtilmedi.

Türkiye’deki düzenlemeler sürat kazanıyor

Mevzuya aşina olan Türk yetkililerin yaptığı açıklamaya nazaran, iktidardaki AK Parti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki haftalarda lokal kripto para borsası platformları için yeni kurallar belirleyen yasa tasarılarını meclise sunması bekleniyor. Teklifler ortasında şirketlerin en az 100 milyon lira (6 milyon dolar) sermayeye sahip olması koşulunun da yer aldığını söylediler. Yetkililere nazaran, öbür bir kural, global kripto platformlarının Türkiye’de vergilendirilebilecek şubeler açmasını zarurî kılacak.

Yetkililer, hükümetin bireyleri nasıl vergilendireceğine şimdi karar vermemiş olsa da, kripto para ünitelerinin satın alınmasına sembolik bir vergi koymaya eğilimli olduğunu söyledi. Yetkililer, Türk yetkililerin berbata kullanımları önlemek için muhtemelen bankacılık bölümünün altyapısında kripto ünitelerini inançlı bir biçimde saklamanın yollarını da düşündüklerini söyledi. Dönüm noktası niteliğindeki mevzuatın yürürlüğe girmesi, geçen yıl birkaç kripto para borsasının çöküşüyle ​​sarsılan bir ülkede daha sıkı bir nezaretin sinyalini verecektir.

Kripto paralar, Türk yatırımcılar için cazibeli hale geldi

Yetkililer, Salı günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da katıldığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen toplantının gündeminde yeni önlemlerin yer aldığını söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere TL’deki düşüşler ve artan enflasyon tasarruflarının bedelini azalttığı için kripto para üniteleri Türkler için alımlı hale geldi.

Lakin varlık sınıfı, daha geniş finansal sistem için oluşturabileceği tehlikelerle ilgili tasalar konusunda daha sıkı bir incelemeyle karşı karşıya. Bitcoin ve ETH, geçen yılın tepesinden keskin bir biçimde düştü ve dünya çapındaki düzenleyiciler, TerraUSD stablecoin’in bu ayın başlarında amaçlanan dolar sabitinden düşmesinden bu yana daha sıkı nezaret davetlerini hızlandırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.