Kripto Para

Türk Bitcoin Borsasına Soruşturma: Yeni Thodex Hadisesi Mı?

Türkiye’de faaliyet göstere bir Bitcoin ve altcoin borsasına yönelik şikayetler artış yaşıyor. Mağdurlar, borsada, “hesabınız alım satıma kapatılmıştır” ikazıyla karşılaşıyor. İşte ayrıntılar ve şikayetler…

Bitcoin ve altcoin borsasına yönelik şikayetlerde artış

Türkiye’de faaliyet gösteren bir kripto para borsasında mağdurlar, “hesabınız alım satım süreçlerine kapatılmıştır” sözleriyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek adalete başvurdu. Mağdur olduğu belirtilen Yusuf Balcı, Şubat-Mayıs ayları ortasında süreçler yaptığını, hiçbir kasvet olmadığını, lakin Mayıs ayında ansızın hesaplarının kapatıldığını aktardı. Hususa yönelik açıklama yapan Avukat Derya Öztürk, aşağıdaki tabirleri kullandı:

Burada parayı yatırdıktan sonra, paranın ölçüsü üçe, dörde katlandığında siz sisteme girip paranızı nakite çevirmek, geri almak istiyorsunuz. Fakat sistem bir bloke gösteriyor. Firmayla irtibata geçtiğinizde firma size paranızın savcılık kararıyla el konulduğunu, bu nedenle paranızı size ödenemeyeceğini bildiriyor. Ortada ne bir savcılık kararı var ne de tüzel bir süreç var.

Yeni Thodex hadisesi mı?

Borsanın kurulsuz süreç vaadiyle müşteri çektikleri, referans sitemiyle birçok kişinin borsaya davet edildiği bildiriliyor. Mağdur Eren Yıldırım, arkadaşlarını borsaya yönlendirdiğini, zira kurulsuz süreç vaat ettiklerini söyledi. Fakat sonrasında borsanın, kendisinin ve arkadaşlarının organize iş yaptığı, organize kabahat örgütlüğü üzere savlarla paralarına el koyduğunu belirtti. Kullanıcılar, yeni bir Thodex olayı yaşanmasından korktuğundan, şikayetçi oldu. Bunun üzerine borsa hakkında soruşturma başlatıldı.

Avukat Özyürt, mağdur insanların ikametlerinin olduğu yerdeki cumhuriyet başsavcılıklarına başvurarak nitelikli dolandırıcılıktan, itimadı berbata kullanma kabahatinden müracaatlarda bulunabileceğini söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Thodex’in CEO’su Faruk Fatih Özer, geçtiğimiz yılın Nisan ayında, kullanıcıların parasını ödemediğini söyleyerek yurt dışına kaçmıştı.

Faruk Fatih Özer, Nisan 2021’de ülkeyi terk ederek borsanın yaklaşık 390.000 etkin kullanıcısının fonları geri alınamaz hale geldi. Thodex’in avukatı Bedirhan Oğuz Başıbüyük, CEO’nun Türkiye’den kaçtığını zira aksi takdirde “ya tutuklanacak ya da intihar edeceğini” söyledi. Avukat, görünen çıkış dolandırıcılığının nedenlerinin bir kesimi olarak likidite sıkıntılarını ve bir yıllık bir hack olayını gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.