Kripto Para

Tüm Gözler FED’de: Ekonomistler, Altın Beklentilerini Paylaştı!

Katı altın fiyatlarıyla kontrast oluşturan birkaç vahşi işlem gününden sonra, piyasalar bu Çarşamba günü Federal Rezerv toplantısına sıfırlana odaklandı. Ancak ABD merkez bankası, tüm şahin beklentilerin ışığında herhangi bir rahatlama sağlayabilir mi? Ekonomistler Fed beklentileri ışığında piyasayı yorumluyor ve altın tahminlerini paylaşıyor. Biz de Kriptokoin.com olarak okuyucularımız için hazırladık.

Win Thin: Başkan Powell’ın çok net bir sinyal göndermesini bekliyoruz

Fed’in Ocak ayı toplantısında para politikasını beklemede tutması bekleniyor. Ancak bu sefer, her şey Mart’ta ne bekleyeceğinizle ilgili. Pek çok piyasa gözlemcisi, Fed’in faiz indirimini beklenenden daha erken tamamlama, bu yıl en az üç faiz artırımı başlatma ve taperingi tamamladıktan sonra bilanço akışına bakma konusundaki şahin vaatlerinden geri adım atmayacağını öne sürüyor. TD Securities stratejistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Odak noktası, Fed’in piyasalar için yatıştırıcı bir ton sağlamayı başaracağını umut eden artan bir katılımcı grubuyla bu haftaki FOMC toplantısına odaklandı. Başkan Jerome Powell’ın birincil hedefinin enflasyon beklentilerinin sabitlenmesini önlemek olduğu göz önüne alındığında, Fed’in Mart ayında faiz artırımına başlama planından dönmesi ve hemen ardından niceliksel sıkılaştırmaya başlaması pek olası değil.

2022’de çok daha agresif bir Federal Rezerv’in nedeni, kırk yıllık yüksek enflasyon rakamları ve artan ücret baskıları. BBH Küresel Para Birimi Stratejisi başkanı Win Thin, bu durumun değişmek üzere olmadığını belirtiyor. “Fed’in 15-16 Mart’taki bir sonraki toplantısında piyasayı yükselişe hazırlaması nedeniyle yaygın bir şekilde şahin bir duruş bekleniyor” diyen Win Thin, o zaman bu yıl her üç çeyrekte üç artırımın daha tamamen fiyatlandırılacağını söylüyor:

Başkan Powell’ın çok net bir sinyal göndermesini bekliyoruz. Piyasalar, Fed’in bilanço akışına ne zaman izin vereceğine dair herhangi bir ipucu görmeye hevesli olacak. Bunun bir 2023 hikayesi olacağını düşünmüştük, ancak son resmi yorumlar ve hızlandırılmış zaman çizelgesi göz önüne alındığında, ikinci tur üçüncü çeyrekte başlayacağına inanıyoruz.

Fed’in bir numaralı önceliği, ABD ekonomisi tam istihdama yaklaştıkça enflasyonu kontrol altına almak olmaya devam ediyor. Win Thin, Fed’in, hisse senedi piyasasını da hedefleyemeyeceğini ifade ediyor ve şu hususun altını çiziyor:

Evet, finansal istikrar Fed’in örtülü üçüncü hedefi ancak her düzeltme veya ayı piyasası finansal istikrarsızlıkla sonuçlanmaz. Özellikle de ABD ekonomisi pandemiden kurtulma yolunda ilerlerken.

TD Securities’e göre ‘kalkışa hazır olun’ sinyali kimseyi şaşırtmamalı

Piyasalar bir süredir Mart ayı faiz artırımına hazırlanıyor. Ancak, Mart ayında 50 baz puanlık bir artış ve beklenenden daha erken bir bilanço akışı çok fazla hazırlıksız yakalanabilir. TD Securities stratejistleri, bu durumu şu şekilde yorumluyor:

Mart ayında faiz oranında olası bir artış iyi bir şekilde iletildi, bu nedenle ‘kalkışa hazır olun’ sinyali kimseyi şaşırtmamalı. Piyasalar için daha önemli olan, önümüzdeki yıl/yıllarda QT (niceliksel sıkılaştırma) ve faiz oranı aracılığıyla olası sıkılaştırma hızına ilişkin herhangi bir rehberlik olacak. Maalesef kesin sinyaller beklemiyoruz ve sonuç karışık mesajlar olabilir.

Ancak, “Fed yetkililerinin sıkılaştırma döngüsüne bu kadar büyük bir artışla başlama şansını neredeyse hiç görmüyoruz” diyen TD Securities, Mart ayında 50 baz puanlık bir artışın pek olası olmadığını da sözlerine ekliyor. Faiz oranındaki son 50 baz puanlık artışın, Alan Greenspan’in başkan olduğu 1999-2000 sıkılaştırma döngüsünün sonunda olduğunu hatırlatan stratejistler, Fed yetkililerinin, 25 baz puanın üzerindeki faiz artırımlarına başvurmadan önce faiz artırımlarının sıklığını ve QT ölçeğini artıracaklarını öngörüyor.

Bu arada, kripto piyasası geçtiğimiz hafta teknoloji ağırlıklı hisselerin satışını yakından takip ediyor. Yazma sırasında, Bitcoin 37.000 doların üzerinde toparlanmayı başardı ve gün içinde yatay işlem görüyordu. Ve Ethereum, gün içinde hafifçe yükselerek 2.506 dolardan yükseldi. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu, Bitcoin için önemli bir an ve Wall Street’te panik satışı geri dönerse, 30.000 dolar seviyesi pek destekleyici olmayabilir. Finansal piyasaların Fed’i beklediği için bir sakinlik dönemine girmeli, ancak Ocak ayındaki oynaklık göz önüne alındığında durum böyle olmayabilir.

Lukman Otunuga: Şahin bir Fed, altın için iştahı azaltabilir

Öte yandan altın, 1.850 dolarlık kilit direnç seviyesinin üzerine çıkarak başka bir yıldız seansına girdi. Kitco’nun kıdemli analisti Jim Wyckoff, “Bu hafta başında piyasada genel bir ‘riskten kaçınma’ trade zihniyeti var ve bu, güvenli liman metallerine olan ilgiyi artırıyor” yorumunu yapıyor.

 “Jeopolitik gerilimlerin güvenliğe kaçışı hızlandırmasıyla altın haftaya sağlam bir notla başladı” diyen FXTM kıdemli araştırma analisti Lukman Otunuga, kısa vadeli görünümünün Fed toplantısından etkilenmesi muhtemel olan altın için bu haftanın büyük bir hafta olacağını söylüyor ve şu Fed etkisini şu şekilde ele alıyor:

Birden fazla faiz artırımı sinyali veren şahin bir Fed, altına olan iştahı azaltabilir ve bu da fiyatların 1.831 dolar ve 1.810 dolara düşmesine neden olabilir. Fed senaryodan saparak piyasaları şaşırtırsa ve gelecekteki faiz artırımlarında tereddüt gösterirse, bu altın fiyatını 1.870 dolara doğru yükseltebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.