Borsa

TSB/BENLİ: BES’te 500 milyar liralık fon büyüklüğü hedefleniyor

Türkiye Sigorta Birliği Lideri Atilla Benli kesim olarak, bu yılın birinci üç ayında önemli büyümeler kaydettiklerini lisana getirerek, 2022 yılının birinci üç ayında prim üretimi geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 70 artışla 43 milyar liraya ulaştığını aktardı.

Bloomgerh HT’de yayımlanan Sigorta Gündemi programında kesimi ait değerli gelişmelere yer aldı. Benli, bu yıl 11. düzenlenen Sigorta Haftası kapsalında düzenlenen Türkiye Milletlerarası Sigorta Tepesi’nde yaptığı konuşmada, 2022 yılının birinci üç ayında prim üretimi geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 70 artışla 43 milyar liraya ulaştığını, benzeri formda ferdi emeklilik sisteminde devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü de mayıs ayı prestijiyle geçen yıla nazaran yüzde 56 artışla 285 milyar lirayı aştığını aktardı.

Bloomberg HT’nin sorularını da yanıtlayan Benli, Ferdi emeklilik sisteminde amacın 500 milyar TL’ye ulaşmak olduğunu söyledi.

Benli’nin verdiği iletiler özetle şöyle;

“2022 yılı başında devlet takviyesinin yüzde 30’a çıkarılmasıyla devletimizden bir sefer daha büyük dayanak gören sistemde 300 milyar TL fon büyüklüğüne ve 14 milyon iştirakçiye süratle yaklaşıyoruz. Kişisel emeklilik sisteminde amacımız 500 milyar TL fon büyüklüğüne ve 17 milyon iştirakçiye ulaşmak. Yakın vakitte hayata geçirilen ıslahatlarla bu maksatlara artık daha yakın olduğumuzu biliyoruz.”

Ulusal gelirin büyümesine katkı

Benli, TSB olarak Boğaziçi Üniversitesinden değerli akademisyenlerle birlikte hazırlanan Türkiye Sigortacılık Dalı Ekonomik Tesir Tahliline nazaran, Türkiye sigortacılık kesimi penetrasyon oranının mevcut yüzde 2,2 oranından muadil ülkelerde gözlemlenen yüzde 4,5 düzeyine çıkması durumunda bölümün, ülke ulusal gelirine ek katkısının endirekt katkılar ile birlikte 421 milyar TL’ye kadar çıkacağını söyledi. Bu boyutta bir artışın, ülke ulusal gelir büyümesine önemli katkı sağlayacağını aktaran Benli, “Bu ek katkı ile ulusal gelire yüzde 7,5 oranında bir büyüme sağlandığı görülüyor. Bu çalışma dalımızın istek edilen noktalara gelmesi halinde ülke ekonomimize nasıl katkı sağlayacağını açık bir biçimde göstermektedir” dedi.

DASK’ta poliçe adedi 10,7 milyon

Tepedeki konuşmasında Benli, bir öbür gurur kaynağının DASK Havuzu, TARİSM olduğunu lisana getirerek, “Ülkemize büyük acılar yaşatan 1999 Marmara Sarsıntısı sonrasında hayatımıza giren DASK, bugün 10,7 milyon adet poliçe ve yüzde 54 oranındaki sigortalı konut sayısı ile yoluna devam ediyor. DASK’ın, kapsamının genişletilmesi istikametindeki çalışmalarla daha da büyüyeceğine, daha da geniş bir müdafaa şemsiyesi hâline geleceğine inanıyoruz.

Tıpkı halde, doğal afetlerin kıymetli bir gündem haline geldiği ve Rusya-Ukrayna savaşıyla hızlanan global besin krizinin konuşulduğu bugünlerde TARSİM’e de bilhassa yer açmak istiyorum. TARSİM bugün çiftçilerimiz için her geçen gün kıymeti daha da artan bir sigorta havuzu oldu. Birebir vakitte TARSİM, kardeş ülkemiz Azerbaycan’da da misal bir havuzun kurulmasına dayanak oluyor. ” tabirlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.