Borsa

TİM Lideri Gülle’den seçim açıklaması

TİM Lideri İsmail Gülle, Dokuma ve Hammaddeleri Kesim Şurası seçimlerine ait kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan baş karışıklığının giderilmesi ve seçimde yaşananlarla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

18 Mayıs tarihinde Dokumacılık Kesim Heyeti toplantısını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Gülle, toplantıda, dal şurası lideri ve iki lider yardımcısı seçimi için oylama yapıldığını anımsattı.

Gülle, “Bugün burada bir ortaya gelmemizin sebebi, bu seçim ve ardından neden olduğu yapay tartışmalardır. Bugün bu yapay tartışmaların, kamuoyunu daha fazla meşgul etmemesi için maalesef bu toplantıyı organize etmek zorunda kaldım.” tabirlerini kullandı.

“Geldiğimiz nokta şaşırtıcı”

Dal şurasının 14 temsilciden oluştuğunu ve birinci oylamanın kesim şurası başkanlığı için yapıldığını aktaran Gülle, şunları kaydetti:

“TİM Lideri olmam nedeniyle ben, bölüm şurası başkanlığına aday olmadım. Bu tıpta oy çokluğu ile Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Liderimiz Fikret Kileci lider seçildi. İkinci çeşit oylama, benim de aday olduğum iki lider yardımcılığı için yapıldı.

Tartışmalara sebep olan da bu seçimdir. Dünyanın neresinde olursanız olun, matematik ve sayılar katılığın en gerçek sözüdür. 14 kişinin oy kullandığı, üç adayın olduğu ve yalnızca ikisinin seçileceği bir denklemde, 5 oy her durumda lider yardımcılığı için kafidir. Ancak matematiği, hakkı-hukuku ve demokratik kültürü by-pass etmek isteyenleri, bu seçimde de üzülerek gördük.”

Gülle, yakın periyotta dokuma bölümünün kıymetli temsilcileri ile bölgesel toplantılarda bir ortaya geldiklerini ve istişarelerde bulunduklarını vurgulayarak, “Bu görüşmelerin sonucunda gördüğümüz takviye ve teveccüh ile dokumacılık kesim heyeti lider yardımcılığına aday gösterildim. Bugün geldiğimiz nokta bizim için son derece şaşırtıcıdır. ” değerlendirmesinde bulundu.

“Seçimler yenilenmeli”

İsmail Gülle, bir basın mensubunun seçimlerin iptalinin kelam konusu olup olmadığına dair sorusuna ise, “Tekstil ve Hammaddeleri Kesim Şurası seçimlerinin tekrar yapılması lazım, yine seçim yapılması lazım. Zira karar burada budur. Burada bir oy pusulasından iki isim çıktığı vakit, Türkiye’de yapılan her seçimde böyledir. İki tane birebir adama ya da iki tane zarf attığınız, birebir zarftan iki oy, dünyanın her yerinde demeyelim lakin en azından bizdeki seçimlerde geçersizdir. Her kişinin bir oy hakkı vardır. Her kişinin bir oy hakkı olduğu bir durumda, 14 kişilik bir irade sonucu belirler. Bu sonuca kimsenin itiraz ettiği yok aslında. Lakin 14 kişilik oy kullandığı yerde 23 kişi olduğu vakit, aritmetik değişiyor. Hak, hukuk değişiyor, kural değişiyor.” karşılığını verdi.

Gülle, son dört yılda ihracatçı firma sayısının 65 binden 103 bine yükseldiğini, ihracatçıların 217 sorunun tahlile kavuştuğunu, idaresi devraldıkları 2018 yılından bir yıl evvel 164,5 milyar dolar olan ihracatın, 2021 yılında Cumhuriyet tarihi rekoru kırarak 225 milyar doları aştığını aktardı.

Tartışmalara neden olan seçimin yaşandığı dokumacılık dalının sayılarının da kendileri için bir gurur vesilesi olduğunu söyleyen İsmail Gülle, Türk dokumacılık bölümünün global ihracatta altıncılıktan beşinciliğe yükseldiğini , bu süreçte, bölümün dünya ihracatından aldığı hissesi yüzde 2,8’den yüzde 3,6’ya çıkardığını söyledi.

İTKİB’den yazı

Öte yandan İstanbul Dokuma ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İTKİB) tarafından Genel Sekreter Mustafa Bektaş imzasıyla bugün Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliğine bir yazı gönderilerek başkanlık yardımcılığını birebir pusulada isimleri yazan adayların kazandığı bildirildi. Bloomberg HT tarafından görülen yazıda, “18.05.2022 tarihli Dokuma ve Hammaddeleri Dal Konseyi toplantısının 1. gündem hususu çerçevesinde yapılan seçim sonucunda Dokumacılık ve Hammaddeleri Dal Konseyi Başkanlığına Güneydoğu Anadolu Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) İdare Heyeti Lideri Ahmet Fikret KİLECİ; Lider Yardımcılıklarına ise ATHİB İdare Şurası Lider Yardımcısı Zeki KIVANÇ ve UTİB İdare Konseyi Lideri Pınar TAŞDELEN ENGİN seçilmişlerdir. Bilgileri ve gereğini arz ederim.” denildi.

Yazının, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’ne de iletildiği görüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.