Borsa

Ticari alacak sigortasında ciro sonu arttı

Küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) yönelik ticari alacak sigortası sunulmasını içeren devlet takviyeli sistemin işleyişine ait bildiride düzenlemeler yapıldı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve ilgili bildiride düzenlemeler yapan bildirisiyle, devlet dayanaklı ticari alacak sigortası kaideleri ortasında yer alan KOBİ’lerin sağlaması gereken ciro koşulu 125 milyon TL’den 250 milyon TL’ye çıkarıldı.

Düzenlemeyle, kapsam dahilindeki KOBİ’lerin, satış vadesinin kontrat yahut fatura üzerinde belirtildiği satışları da alacak sigortasıyla teminat sağlanacak satışlar ortasına eklendi.

Taksit sayısı da arttı

Yeni düzenlemeye nazaran, sigorta prim hesabında ilgili KOBİ’nin son mali yıldaki vadeli satışlarından elde ettiği cirosunun tamamına yönelik beyanı temel alınacak. Prim meblağının ödenmesinde taksit sayısı da 3’ten 5’e çıkarıldı.

Sigortada net prim ve azami teminat fiyatının vadeli satışlardan elde edilen ciro temel alınmak üzere hesaplanmasına ait tabloya da ciro koşulunun artırılmasına yönelik karar paralelinde 175-250 milyon TL katı eklendi.

Buna nazaran net prim ve azami teminat fiyatı; elde edilen vadeli 175 milyon TL ile 250 milyon TL ortasındaki ciroda; 120 güne kadar vadeli satışlar için yüzde 0.20, 180 güne kadar vadeli satışlar için yüzde 0.26, 240 güne kadar vadeli satışlar için yüzde 0.32, 360 güne kadar vadeli satışlar için de yüzde 0.47 olarak belirlendi.

Bildiride ciroya nazaran alıcı başına azami kredi limitini belirleyen tabloda da düzenleme yapıldı ve kelam konusu kredi limitleri yüzde 50 oranında artırıldı. Bu tabloya da ciro kuralının artırılmasına paralel olarak 175 milyon TL – 250 milyon TL katı eklendi ve bu ciroda alıcı başına sağlanacak azami kredi limiti 1 milyon TL olarak tespit edildi.

Bildirimde yapılan değişiklikle, kolay adap dışındaki vergi mükellefleri bildiriyle teminat sağlanacaklar kapsamından çıkarıldı. Buna yönelik risk değerlendirmesinin yapılabilmesi için işletmenin yurt içinde heyeti bulunması kaidesi getirildi.

Düzenlenen sigorta kontratları için 17 olarak belirlenen prim meblağı üzerinden uygulanacak kurul oranı da yüzde 17 olarak yine saptandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.