Borsa

TESK’ten turizm için kampanya daveti

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, Kovid-19 salgını ve bölgede yaşanan savaşın getirdiği ekonomik zorlukların tesiriyle bu yıl yabancı turist sayısında düşüş ihtimaline karşı iç turizmin hareketlenmesi için kampanyalar düzenlenmesi gerektiğini söz etti.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, turizmde konaklama imkanlarının geliştirilmesi, tesislerin sayısının ve niteliğinin artırılmasına gereksinim olduğunu belirtti.

Kalkınmanın en değerli ayaklarından birinin de turizm olduğuna dikkati çeken Palandöken, şu tabirleri kullandı:
“İki yıldır devam eden pandeminin ve bölgemizde yaşanan savaşın getirdiği ekonomik krizlerin tesiriyle bu yıl yabancı turist sayısında düşüş ihtimaline karşı iç turizmin hareketlenmesi için kampanyalar yapılmalı. Bunun için cinsler, oteller, tertipler yerli turiste daha uygun imkanlar sunmalı.”

Palandöken, turizmde belirlenen gayelere ulaşmak açısından butik otellerin kıymetli olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Bu yıl sonu prestijiyle 42 milyon turist ve 35 milyar dolar maksadına ulaşmak sıkıntı değil. Bilhassa pandemiden sonra insanların daha sakin daha küçük yerlerde konaklamaya yönelmesi butik otellerde de artışı beraberinde getirdi. Bunun için konaklama vergisi üzere hem açılışta hem hizmet boyunca ödenen vergilerde indirim suretiyle esnafa dayanak olunmalı.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.