Kripto Para

TCMB Faiz Kararını Açıkladı: İşte Gram Altın ve Dolar/TL’ye Etkisi!

Piyasaların gözü, bugün açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararlarındaydı. Uzmanlar; emtialar, döviz kurları ve pek çok varlığın fiyatının faiz kararları doğrultusunda kırılma yaşamasını bekliyordu. TCMB, PPK toplantısı sonucunda faiz kararlarını bugün açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizini yüzde 14’te sabit tuttu. Peki, gram altın ve döviz kurları nasıl hareket etti? Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

TCMB’nin faiz kararı gram altın ve doları nasıl etkiledi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısı, toplantı takviminde yer alan bilgiler doğrultusunda bugün, saat 14.00’te açıklandı. Bu faiz kararı, kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı sistemine geçilmesinin ardından açıklanan ilk karar olduğundan, normalden daha fazla dikkat çektiği söylenebilir. TCMB’nin faiz kararını yüzde 14’te sabit bırakılacağı tahmin ediliyordu. Bu seviyeye, en son 2021’in Aralık ayında faizlerin 100 baz puan indirilmesiyle inilmişti.

Şimdi, son açıklamalara bakıldığında faiz oranının yüzde 14’te tutulacağı belirlenmiş oldu. Peki, açıklamanın ardından gram altın ve dolar, buna nasıl bir tepki verdi? Açıklamanın ardından fiyatlara bakıldığında, yazım sırasında gram altın 795.33 liradan 793.64 liraya geri çekilirken dolar, 13.45’ten 13.27 liraya sert bir şekilde düştü.

Geçtiğimiz yılın faiz kararlarına bakıldığında 2021’in Ocak ve Şubat aylarında faizin yüzde 17’lerde sabit bir şekilde kaldığı görülüyor. Mart ayında ise bu oran, 200 puanlık bir artış ile yüzde 19’a yükseltilmişti. Bunun ardından Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındaki toplantılarda seviye değişmedi ve yüzde 19’da kaldı. Eylül ayında faizler, yüzde 18’e çekildi. Ekim ayında ise yüzde 16’ya indi. Kasım ayında da 100 puanlık indirim sonucu yüzde 15’e çekildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.