Borsa

Tarihi satın almada sona gelindi

KUTAY KORAP-BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Türk bankacılık tarihinin en büyük pay alımı sona gelindi.

BBVA’nın Garanti BBVA için istekli hisse alım teklifi bugün sona ererken, İspanyo bankanın bu periyot içerisinde Garanti’deki hisse sahipliğinin önemli oranda artırdığı görüldü.

17 Mayıs 2022 tarihi prestijiyle BBVA’nın Garanti BBVA’daki sermaye hissesi yüzde 83,13 düzeyine çıktı. Alım öncesinde bu oran yüzde 50 düzeyindeydi.

Geri alım ile birlikte bankanın fiili dolanımdaki hisse oranı yüzde 17’nin altına düştü.

Bankanın payları son 15 süreç gününde 15.00 TL civarında süreç gördü.

Piyasa analistleri kıymetli oranda azalan fiili sirkülasyondaki hisse oranından dolayı milletlerarası endekslerden çıkış riski olduğuna dikkat çekti. Kimi kurumlar ise istekli hisse alımın sona ermesinden sonra payda oynaklığın artabileceğini düşünüyor. Son devirde Garanti BBVA ise banka ve banka dışı aracı kurumların model portföylerinden çıkartılıyor.

Süreç Kasım 2021’de başladı

Kasım 2021 tarihinde İspanyol Banka BBVA, Garanti BBVA’da kendisine ilişkin olmayan payların alınması için istekli hisse alım teklifi yapılmasına karar vermişti.

Banka kalan Garanti BBVA payları için pay başına 12,20 TL hisse alım teklif fiyatı birinci etapta belirlemişti. O devirde BBVA, Garanti Bankası’nda toplam sermayesinin yüzde 49,85’ini temsil eden toplam 2,09 milyar adet hissesi elinde tutuyordu.

2022 yılı Nisan ayında BBVA, Garanti BBVA için pay başı 12,20 TL olan hisse alım teklifini 15,00 TL’ye yükseltirken, sürecin son gününü ise 18 Mayıs 2022 olarak belirledi.

Ayrıyeten banka iki teklif ortasında oluşan pay başı 2,80 TL’lik farkı halihazırda hisselerini istekli hisse alım teklifi süreci kapsamında BBVA’ya satmış olan yatırımcılara 6 Mayıs 2022’ye kadar ödeneceği paylaştı.

Kurumlar Garanti BBVA için ne düşünüyor?

  • Yapı Kredi Yatırım: Bankayı orta ve uzun vade için cazip düzeydeki çarpanlar açısından beğenmeye devam ediyoruz lakin son periyotta artan Türkiye’nin CDS oranı, gerçek faizlerin yüksek negatif seyri ve yüksek enflasyon kaynaklı enflasyon muhasebesine muhtemel geçişin kısa vadede banka karlılıkları için risk teşkil edebileceğini düşünüyoruz. Garanti’yi model portföyümüzden, bankacılık yükümüzü azaltma tercihimiz doğrultusunda çıkartıyoruz. Banka için 20,1 TL amaç fiyatla ‘AL’ olan teklifimizi koruyoruz.
  • Gedik Yatırım: Garanti’nin gibisi olan iki özel banka olarak Akbank ve Yapı Kredi’nin son periyotta Garanti payları sabit kalırken yüzde 20 düştüğünü göz önünde bulundurduğumuzda, Garanti paylarının geri alım sonrası oynaklığa maruz kalma riskinden ötürü Garanti Bankası’nı model portföyümüzden çıkartıyoruz.
  • Ayrıyeten Deniz Yatırım ve Ünlü&Co da Garanti BBVA’yı model portföyden çıkardıklarını paylaştı.

Husus ile ilgili yorumda bulunan Vakıf Yatırım Yöneticisi Altan Aydın ise süreci şöyle kıymetlendirdi: BBVA’niı Garanti Bankası için yaptığı istekli davet hem banka için hem de pay piyasası için bir müddet katalizör misyonu gördü. Davet sonrasında Garanti BBVA yüzde 17’lik fiili deveran oranı ile BIST 30 endeksinin en düşük 3. fiili dolanım oranına sahip pay olacak.

Bu açıdan her iki tarafa de daha sert hareket etme ihtimali var, oynaklık artacaktır. Alışılmış bu fiili sirkülasyon oranı kimi memleketler arası endekslerden çıkış riski de doğuruyor, bu da ek olarak yaklaşık 90 milyon dolar civarinda bir para çıkışı ihtimalini doğuruyor. Garanti Bankasi özelinde oynaklık artacak olsa da, bilanço performansı ve kârlılık manasında bakıldığında bankanın hala ucuz olduğu kanaatindeyiz.

Araci kurumlar kisa vadeli oynaklik acisindan model portfoylerden cikarma egiliminde. Piyasa acisindan ise bu davet ile 4 Nisan’dan bu yana bosa cikan yaklasik 21 milyar TL piyasada dolasmaya basladi, bu başka sirketlerin performansi acisindan daha değerliydi. Bundan sonraki surecte ki zati son 1-2 haftadir tesirini goruyoruz, katalizor eksikligi dalgalanma yaratiyor, sanayi sirketlerinin kendi dinamikleriyle bir adim onde oldugunu dusunuyorum. Sonuc itibariyle BBVA istedigi üzere hissesini artirdi, hatta nispeten uygun bir fiyatla, maksadına ulasti diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.