Kripto Para

“Tarihi Çöküş Olacak” Kriz Kâhini: Altın ve Bundan Alın!

Yatırım firması GMO’nun kurucularından biri olan Jeremy Grantham, enflasyona karşı bir koruma olarak altın ve gümüş yatırımı yaptığından bahsetti. Daha önce Wall Street’in büyük çöküşünü, 2008 krizini doğru bir şekilde tahmin eden Grantham, piyasalara “süper balonun” yaklaştığını düşündüğünü yineledi. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Grantham, altın ve gümüş tavsiyesinde bulundu

118 milyar dolarlık varlığı yöneten yatırım firması GMO’nun kurucu isimlerinden olan Grantham ABD’de ilk kez tüm büyük varlık sınıflarında eşzamanlı olarak “balon” oluştuğunu söylüyor. Balonun ardından büyük değer kaybının geleceğini öngören isim, bu durumda ABD’deki toplam servet kaybının 35 trilyon dolara ulaşabileceğini düşünüyor. Ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın bu sorunu anlamadığını düşünen Grantham, büyük teşvik paketlerine işaret etti.

Peki, bu durumda yatırımcılar sıkıntıdan kaçmak için ne yapmalı? GMO kurucusu, yatırım tavsiyelerinde, gelişmekte olan piyasalarda hisselere yapılması gerektiğini savunuyor. Özellikle Japonya gibi daha ucuz gelişmiş ülkeler piyasalarındaki değerinin altındaki hisse senetlerine yatırım yapılmasını tavsiye ediyor. Öte yandan, “esneklik” adına bir miktar nakit tutmayı tercih ettiğini belirten Grantham, enflasyon koruması için “altın ve gümüş gibi” bazı kaynakları da sevdiğine dikkat çekti.

Ancak emtia piyasalarında da bir balonun başladığını vurgulayarak petrol ve çeşitli değerli metallerin normal fiyatlarının üzerindeki seviyelerde işlem gördüğünü kaydetti. Grantham “2008 yılında da gördüğümüz üzere, şu anda da olduğu gibi yükselen emtia fiyatlarıyla birlikte sönen bir varlık fiyatı balonu kombinasyonu, ekonomik toparlanmaya yönelik güçlü bir saldırıdır ve büyük ekonomik acılara yol açacağı garantilidir” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.