Kripto Para

Tarih de Verildi: 3 Analist, Altın Tahminlerini Duyurdu!

Piyasa analisti Dhwani Mehta, altın fiyatının Çarşamba günü Hazine faizlerindeki fiyat hareketinden kısa bir süreliğine koptuğunu, ancak Perşembe günü ABD faizleri ile negatif ilişkisine geri döndüğünü belirtiyor. Zaner Metals kıdemli metal stratejisti başkan yardımcısı Peter Grant’ göre, altın büyük ölçüde enflasyon verilerini görmezden geliyor. Altın uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise gram altında 1.000 TL için tarih veriyor. Analistlerin tahminlerini ve yorumlarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Altın fiyatı için izlenmesi gereken önemli seviyeler

Piyasa analisti Dhwani Mehta’ya göre kıymetli metal, yükselişini durdurdu ve daha güçlü faizler arasında iki ayın en yüksek seviyesinin altında konsolide oluyor. Analist, Çin’in politika gevşemesi kaynaklı risk odaklı havasının da altının kazanımlarını sınırladığını belirtiyor:

Her ne kadar on yıllık yüksek enflasyon oranları küresel olarak altın boğalarını destekliyor olsa da, Rusya-Ukrayna krizi de güvenli liman çevresindeki canlı havanın korunmasına yardımcı oluyor.

Analistin kullandığı Technic Confluences Detector, altının 1.835 dolar civarında yoğun bir sağlıklı destek seviyeleri kümesiyle karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Analist, bunun bir günlük Fibonacci %23,6, pivot noktası bir haftalık R1 ve dört saatlik SMA5’in yakınsaması olduğunu söylüyor. Analist şu seviyelere dikkat çekiyor:

Aşağı yönlü baskı yoğunlaşırsa, altın ayılar kritik desteğe 1.831 dolardan meydan okuyabilir. Bir önceki ayın en yüksek seviyesi, o noktada bir günlük Fibonacci %38,2’ye denk geliyor. Bir sonraki güçlü destek, 1.821 dolar civarında görülüyor. Alternatif olarak, ani direnç, iki ayın en yüksek seviyesi olan 1.844 dolarda hizalanıyor. Bunun üzerinde bir haftalık R2 pivot noktası ise 1.850 dolar. Bir günlük R1’in 1.854 dolardaki pivot noktası, altın boğalar için bir sonraki yukarı yönlü hedef olacak.

“Sarı metal, Fed’in enflasyon verilerine nasıl yanıt vereceğine odaklanıyor”

Zaner Metals kıdemli metal stratejisti başkan yardımcısı Peter Grant’a göre, altın büyük ölçüde enflasyon verilerini görmezden geliyor ve bunun yerine Federal Rezerv’in bu verilere nasıl yanıt verebileceğine odaklanıyor. Stratejist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Sarı metal genellikle enflasyona karşı bir korunma aracı olarak kullanılır. Rusya ile artan jeopolitik gerilimler de altına destek sağlıyor.

Gram altın tekrar 1.000 TL üstünü ne zaman görecek?

Yatırımcıları açısında hayal kırıklığı yaratan bir 20211’den sonra altın fiyatları, 2022’ye de tatmin edici bir başlangıç yapamadı. Uzman Mehmet Ali Yıldırımtürk değerli metal fiyatının bundan sonra nasıl hareket edeceğine ilişkin görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Ons altında 1.835 dolar seviyesinin geçilmesi halinde 1.875 dolar seviyelerini görebiliriz.

Çarşamba günü yaşanan kısa süreli altın rallisinde 1.835 dolar seviyesi geçildiği için uzmanın hedefi 1.875 dolar olarak görünüyor. Ons altının dolar üzerinden fiyatlanması nedeniyle Dolar/TK kurundaki yukarı hareket gram altın fiyatlarını yükseltiyor. Mehmet Ali Yıldırımtürk ayrıca, gram altın fiyatları için de tahminlerini paylaşıyor ve şu yorumu yapıyor:

Vatandaşın bir miktar altına yöneldiğini görüyoruz. Elindeki değerin erimemesi için altını tercih ediyor. Altında Aralık ayında gördüğümüz 1.000 TL üzerindeki seviyeyi muhtemelen yılın ilk çeyreği veya ikinci çeyreği itibarıyla tekrar göreceğiz. Altının dışarıda güvenli liman özelliği nedeniyle bir miktar talepte olacağı beklentisi var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.