Kripto Para

Tarih Açıklandı: ABD’nin Kapsamlı Kripto Para Yasa Tasarısı Geliyor!

ABD’li senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand, önümüzdeki hafta tanıtılacağını söyledikleri, merakla beklenen iki taraflı kripto para yasa tasarısının detaylarını görüşmek üzere Salı günü DC Blockchain Zirvesi’nde sahne aldı.

En kapsamlı kripto para yasa tasarının hazırlandığını söylediler

Haziran ayında Consensus 2022’de konuşacak olan Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis, aylardır iki partili mevzuat üzerinde çalışıyorlar ve Haziran ayında kamuoyuna açıklamayı planladıklarını belirttiler. DC Blockchain Zirvesi’nde konuşan Gillibrand, bir yılı aşkın müddettir üzerinde çalışılan “Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası”nın birinci kapsamlı kripto para yasası olacağını belirtti. Gillibrand’ın açıklamalarının bir kısmı şunları içeriyor:

Tasarımız, başka Meclis ve Senato maddelerinin kimileriyle [aynı] kararlardan kimilerini içeriyor, lakin öbür hiçbir yasa tasarısı tüm bölüm için düzenleyici bir çerçeve oluşturmaya çalışmıyor. Öbür maddelerin birçok küçük, bilinmeyen ve tek fikirli maddelerdir.

CFTC birçok mevzuda yetki sahibi olacak

Tasarıda öne çıkan hususlar ortasında, madencileri komiteci olarak muamele görmekten koruyan kararlar yer alıyor. Ayrıyeten, Emtia ve Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) piyasanın birden fazla üzerinde düzenleyici yetki veriyor ve kripto para ünitelerinin, ICO üzere bir şirketi finanse etmek için teklif edilmedikçe menkul değer olmadığını açıklığa kavuşturuyor. 

“Bu kripto para üniteleri hatta kalacak”

Açıklamalarının devamında, Bitcoin ve Ethereum için bu kripto paraların “hayatta kalma mümkünlüğü en yüksek” olduğunu söyleyen Lummis, şunları vurguluyor:

Bitcoin’in bir emtia olduğu epey açık. CFTC’nin Bitcoin ve [Ethereum] üzerindeki yargı yetkisinin dizginlerini ele geçirmesi niyetindeyiz, birlikte var olan kripto para piyasalarının %60’ından fazlasını oluşturuyorlar ve hayatta kalma mümkünlüğü en yüksek olanlar onlar.

Gillibrand, bu tasarının en az dört yargı yetkisine sahip olacağını söyledi

Tasarı hala hazırlanıyor, lakin Gillibrand, “en geç gelecek yıl” Senato oylarını almayı beklediğini söyledi. Gillibrand ve Lummis’in yalnızca ikisinin üyesi olduğu dört farklı komiteyi temizlemesi gerekecekti.
Lummis, kripto mevzuatı üzerinde çalışmanın bir avantajının, tabiatı gereği partizan olmaması olduğunu söylüyor, fakat bu tasarıyı yazarken “ilk seferde hakikat yapmamızın çok değerli olduğunu” belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.