Borsa

Target, 2022 marj beklentilerini düşürdükten sonra altüst oldu

Müellif – Geoffrey Smith

Investing.com – Target (NYSE:TGT) payları Çarşamba günü piyasa öncesinde altüst oldu. Perakende şirketi, rakibi Walmart’ı (NYSE:WMT) takip ederek yüksek enflasyon nedeniyle yıllık gayelerini düşürdü.

Nisan ayına kadarki çeyrek periyotta kâr beklentilerini ıskalayarak 3,06 dolar beklentisine kıyasla pay başına düzeltilmiş karını 2,19 dolar olarak paylaştı. Tam zıddı karşılaştırılabilir satışları ise beklentileri aşarak %3,3 yükseldi ve yükselen fiyatları müşterilere yansıtabildiğini gösterdi.

Target payı, piyasa öncesinde %21 düşüş yaşadı.

Walmart da Salı günü emsal bir rapor paylaşmış, başta işgücü olmak üzere girdi maliyetlerindeki artışın sayılarına ziyan verdiği konusunda uyarmıştı.

Fazla stoku azaltmak için indirim yapmasının yanında navlun ve nakliye maliyetlerindeki artış, Target’in faaliyet marjını, orta vadeli %8 beklentisine kıyasla %5,3’e düşürdüğünden karı bir yıl öncesine nazaran neredeyse yarı yarıya düştü.

CEO Brian Cornell, cari çeyrekte marjlarında manalı bir ilerleme beklemediğini ve ikinci yarıda âlâ bir gelişme kaydedilse bile muhtemelen tüm yıllık marjı sadece %6 civarına getireceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.