Borsa

Sullivan: Türkiye’nin telaşları giderilebilir

ALİ ÇINAR – CİNER MEDYA KÜMESİ ABD TEMSİLCİSİ

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Lider Joe Biden’in Güney Kore ve Japonya’yı kapsayan birinci Asya çeşidi yolunda yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın iştirakiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve başkaları tarafından lisana getirilen telaşları ele alınabilir ve çözülebilir” açıklamasında bulundu.

Sullivan, Lider Biden’ın Finlandiya Cumhurbaşkanı ve İsveç Başbakan Magdalena Andersson ile bir ortaya geldiğinde, iki başkanın de direkt Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeyi planladıklarını ve takımlarının direkt temasa geçeceğini belirtti.

Sullivan: Bu gayretleri desteklemek için oradayız

Jake Sullivan, iki NATO adayı ülkenin, Türk ile çok üst seviye temaslar yapacaklarını belirterek, bu iki ülke ismine konuşamayacaklarının da altını çizdi. “Bu bir ABD sorunu değil. Sorunun, bu iki üyeyi ittifaka dahil edecek biçimde çözülmesini istiyoruz” diyen Sullivan, kendisinin mevkidaşı İbrahim Kalın ile Bakan Blinken’in de Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuştuğunu hatırlattı.

Sullivan şu anda Lider Biden’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme planın olmadığını fakat liderin, ABD’nin bu sorunun tahlilinde destekleyici olmak için ne istenirse yapmaya hazır olduğunu açıkça belirttiğinin altını çizdi.

Ayrıyeten Sullivan, NATO müzakereleri kapsamında Türkiye ile F-16’ların pazarlık sürecinde konuşulmasını beklemediklerini lisana getirdi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ayrıyeten, “Finlandiya ve İsveç’e karşı rastgele bir saldırganlığı caydırmak için çok yakın bir halde çalışacağız” dedi.

Lider Joe Biden dün, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak müracaatlarına güçlü takviyesini açıklamak için iki ülkenin önderleriyle Beyaz Saray’da bir ortaya gelerek, NATO üyeliği konusunda birlik ve takviye bildirileri vermişti.

NATO’ya tüm yeni iştiraklerde müracaatın, ittifakın 30 üyesinin tamamı tarafından onaylanması gerekiyor.

Ağır diplomasi sürüyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Amerikalı mevkidaşı New York’ta görüşmesinin akabinde gözler gelecek ay 29-30 Haziran’da İspanya’da yapılacak NATO, 2022 Önderler Doruğu’na çevrildi. Ulusal Güvenlik Danışmanı, Haziran ayında Lider Biden’nın hangi devlet liderleri ile görüşmesinin daha muhakkak olmadığını lisana getirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Lider Biden’ın beklenen ikili görüşmesinin olabileceği Washington’da konuşuluyor. Ayrıyeten, Washington DC’de 21-22 Haziran’da TAİK-ABD Ticaret Odası’nın düzenleyeceği 39.Türk-Amerikan konferansına, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılacağı katılaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.