Kripto Para

Stratejistler: Altın Fiyatı Hafta İçinde Bu Seviyelere Gerileyebilir!

Altın fiyatı, Pazartesi günkü Asya seansı sırasında bir günde %0,10 düşüşle 1.815 dolar civarındaki üç günlük düşüş trendi sırasında gün içi kayıplarını hafifletiyor. Bunu yaparken, değerli metal fiyatları, koronavirüs ve Fed’in faiz artırımından kaynaklanan korkular arasında piyasanın olumsuz havasına tepki veriyor.

Altın fiyatı için Fed’in faiz artırımı endişeleri kilit nokta haline geliyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Fed’in faiz artırımına ilişkin endişeler, Cuma günkü San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly ve New York Fed Başkanı John Williams’ın açıklamalarıyla daha da güçlendi. ABD’den gün için önemli veri/olayların olmaması, Çin’in GSYİH’sini ve acil yön için diğer önemli rakamları vurguluyor. Her şeyden önce, virüs güncellemeleri ve Fed’in faiz artırımı endişeleri kilit nokta haline geliyor.

Altın fiyatı, Pazartesi gününün açılışında Cuma kapanışına yakın bir yerde oturdu ve bugün sadece Çin verileriyle haftaya sakin bir başlangıç ​​yapması bekleniyor. Piyasalar, Asya borsaları üzerinde de baskı oluşturabilecek Aralık ayı için hayal kırıklığı yaratan ABD ekonomik verilerine savunmacı bir şekilde tepki verdi. Özellikle Çin’in bugünkü rakamlarda hayal kırıklığı yaşaması durumunda, dolar daha fazla desteklenecek.

ABD Perakende Satışları bir önceki aya göre %1,9 düşerken, kontrol grubu satışları bir önceki aya göre %3,1 geriledi. ANZ Bank analistleri, “Veriler, son 40 yılın en yüksek enflasyonunun tüketici davranışını etkilediğini gösteriyor ve bu, çocuk vergi kredilerinin sonunun da ağırlık kazanacağı ilk çeyreğe kadar uzayabilir” yorumunu yapıyor.

İmalat da hayal kırıklığına uğradı ve bir önceki aya göre %0,3 geriledi ve Sanayi Üretimi bir önceki aya göre %0,1 düştü. ANZ Bank analistleri, “Üretimdeki zayıflığın nedeni, otomobil araçları ve parçalarındaki %1,3’lük düşüş oldu” değerlendirmesini yapıyor.

“CTA trend akışı, altını yükseltmek için yeterince destekleyici görünüyor”

Sezgilere aykırı bir şekilde gelişmeler, doları destekliyor ve altın fiyatına baskı uyguluyor. Genel olarak, zayıf verilere rağmen, piyasa beklentileri Mart ayında bir Fed faiz artışının yakın olduğunu gösteriyor. TD Securities’deki analistler, özellikle altın için, Şanghaylı traderların Çin genelindeki enfeksiyonlardaki artış nedeniyle altın pozisyonlarını büyüttüğünü söylüyor:

CTA trend takipçisi pozisyonlarındaki bir artışın yanı sıra, bu akış, altın fiyatlarını şahin bir Fed anlatısına karşı yükseltmek için yeterince destekleyici görünüyor. Geniş olmasa da kaldıraçlı short pozisyonlar şişkin kaldı ve bu da traderları bir pozisyon sıkışmasına karşı savunmasız bıraktı. Bununla birlikte, devam eden CTA satın alma programının gücü kısa sürede tükenebilir ve spekülatif pozisyonların artması için daha az yol bırakabilir.

Ayrıca analistlere göre, Çin’de toplam net altın pozisyonu son 12 ayda ortalama değerine doğru arttı ve bu da daha fazla alım için ivmeyi azaltıyor. Analistler, piyasaların nihayetinde yoğun bir şekilde Fed’in çıkışına odaklanacağı düşünüldüğünde, önümüzdeki haftalarda daha az yukarı yönlü akımın, altın fiyatlarını konsolidasyona karşı savunmasız bırakabileceğini belirtiyorlar.

Altın fiyatı teknik görünümü

Piyasa analisti Ross J Burland’a göre açılış için, 1.821 dolarlık yapının yeniden test edilmesinde kartlarda bir düzeltme olabilir. Analist, hangi şekilde olursa olsun, görünümün grafiklerde ayı eğilimi gösterdiğini belirtiyor ve şu seviyelere dikkat çekiyor:

Aşağıdaki 4 saatlik grafikteki çizime göre 1.800 doların derinliklerine doğru bir hareketin, önceki düşük 1.801 doları karşılaması bekleniyor. Bununla birlikte, 1.829 doların üzerinde bir kırılma ve 1.830 dolarda bir kapanış, ayı görünümünü olumsuz etkileyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.