Kripto Para

Stratejist “Portföylerde Olmalı” Dedi ve Altın Kestirimlerini Paylaştı!

Federal Rezerv, enflasyonun şahsî serveti aşındırması ve ekonomiyi tehdit etmesi nedeniyle tüketici fiyatlarını istikrara kavuşturma taahhüdünü yineledi. Lakin, Merk Investments Lideri ve Baş Yatırım Sorumlusu Axel Merk, ABD merkez bankasının enflasyona karşı gayretinde kuvvetli bir savaşla karşı karşıya olduğu için ekonomik görünümün çok daha karmaşık hale gelebileceğini söylüyor ve altın iddialarını paylaşıyor.

“Altın, sahip olduğunuz için her vakit memnun olduğunuz bir varlık”

Altın fiyatları 2.000 doların altına düşmesine ve yeni bir yükseliş ivmesi çekmekte zorlanmasına karşın, Axel Merk, bedelli metalin kıymetli bir yatırım aracı olmaya devam ettiğini tabir ediyor. Stratejist, altının bir savunma varlığı olarak vazifesini yapmaya ve enflasyona karşı korunmaya devam ettiğini belirtiyor ve şunları söylüyor:

Altın her vakit dün sahip olduğunuz için memnun olduğunuz bir varlıktır. Lakin neden yarın için alacağına dair hiçbir fikrin yok.

Axel Merk: Bazen altın kendi işini yapıyor

Stratejistin yorumları, altın fiyatlarının 1.850 dolar civarında kritik dayanağı tutmaya çalıştığı vakit diliminde geldi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, altın vadeli süreçleri en son, gün içinde %0,78 artışla 1.862 dolar düzeyinde süreç görüyordu. Altının son fiyat hareketi, güçlü bir birinci çeyrek performansının akabinde hayal kırıklığı yaratırken Axel Merk, pay senedi piyasalarından daha yeterli performans göstermeye devam ettiğini kaydediyor:

Sık sık altının uzun vadede pay senetleriyle nasıl bir bağı olmadığı hakkında konuşuyoruz. Bu, S&P aşağı hareket ettiğinde her vakit üst hareket edeceği manasına gelmiyor. Bu, bazen S&P ile bazen de ona karşı hareket ettiği manasına geliyor. Bazen altın kendi işini yapıyor. Fiyat hareketi, içinde bulunduğumuz ortamın bir kesimi. Federal Rezerv, aksiyonlarıyla düdüklü tencerenin kapağını kaldırdı ve o vakit işler biraz karıştı.

Stratejist, stagflasyon riskinin artacağını iddia ediyor

Federal Rezerv enflasyon konusunda sert bir duruş sergilemesine karşın, Axel Merk şimdilik tüketici fiyatlarını düşürmek için tam olarak gerekli olanı yapacağına ikna olmadığını söylüyor. Artan stagflasyon riskini gördüğünü de kelamlarına ekliyor. Stratejist, “Stagflasyon için duyduğum bir tarif enflasyon, artı bir siyaset kusuru zira enflasyon olduğunda yapılacak yanlışsız şey politik olarak alımlı değil,” diyor.

Merk Investments, yakın vakitte bir Stagflasyon ETF’si başlattığı için stagflasyon risklerini ciddiye alıyor. Yeni fon, yatırımcılara Hazine Enflasyona Karşı Muhafazalı Menkul Değerler (TIPS), altın, petrol ve ABD gayrimenkulünden satın alma imkanı sağlıyor. Axel Merk, tüm bu varlıkların yüksek enflasyonlu ortamlarda uygun performans gösterebileceğini kaydediyor.

Stratejist, portföy dengeleyici olarak altını sevdiğini söylüyor

Axel Merk’e nazaran, Federal Rezerv enflasyon eğrisinin çok gerisinde ve süratle yetişmeye çalışmakla kalmıyor, tıpkı vakitte, değişen jeopolitik eğilimler uzun vadeli beklentileri de etkiliyor. Global tedarik zincirinin Covid-19 salgınından ve artık de Rusya’nın Ukrayna’daki savaşından önemli formda etkilenmesinden sonra, dünya çapındaki ulusların kendi lokal kaynak arzını geliştirmeye çalıştıklarını kaydediyor.

Stratejist, “Yeni bir olağana giriyoruz zira on-shore için daha yüksek maliyetler var,” diyor. Axel Merk, siyaset yapıcıların uzun vadeli büyük resme bakmadan günümüzün son krizini çözmeye çalıştığı bir ortamda, portföy dengeleyici olarak altını sevdiğini söylüyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Riski büsbütün ortadan kaldırmaktan uzaklaşır ve sonra biraz riske girerseniz, çarpıtmalarla karşılaşırsınız, değil mi? Her türlü gürültüyü yaratırsanız ve bizim üzere bir karışıklık içindeyseniz, sistemsiz siyasetler olacak demektir. Bu yüzden portföyünüzde biraz çeşitlendirme, biraz istikrar olması âlâ olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.