Borsa

Sri Lanka Başbakanı: 1 milyon dolar bulmamız bile güç, bir günlük petrol stokumuz kaldı

Sri Lanka’nın yeni başbakanı Ranil Wickremesinghe, ülkedeki ekonomik krizin ilerleyen günlerde daha da kötüleşeceği konusunda uyardı.

Guardian’ın haberine nazaran, Wickremesinghe, yaptığı açıklamada, “Gelecek iki ay yaşadığımız en sıkıntı süreç olacak.” sözünü kullandı.

Wickremesinghe, “Kasım 2019’da Döviz rezervlerimiz 7,5 milyar dolardı lakin bugün, Hazine’nin 1 milyon dolar bulması sıkıntı.” dedi.

Ekonomik krizin ilerleyen günlerde daha da kötüleşeceği konusunda uyaran Wickremesinghe, bu devirde zorluklarla yüzleşmeye ve fedakarlık yapmaya hazır olduğunu lisana getirdi.

Ülkenin petrol kaynaklarının tükendiğini belirten Wickremesinghe, “Şu anda sadece tek bir güne yetecek petrol stokumuz var.” diye konuştu.

Wickremesinghe, elektrik kesintilerinin ilerleyen iki ayda daha da kötüleşeceğini belirterek, “Kendimizi kimi fedakarlıklar yapmaya ve bu periyodun zorluklarıyla yüzleşmeye hazırlamalıyız.” biçiminde konuştu.

Hayat pahalılığı şovlara neden olmuştu

Tarihinin en büyük ekonomik krizi ile karşı karşıya olan Sri Lanka’da halk elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını ağırlaştırmıştı.

Ülkede 9 Mayıs’ta Başbakanlık Ofisi’nin etrafında toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, Kolombo’da askeri birlikler misyona çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa istifa etmişti. Başbakanın istifası nedeniyle kabine de otomatik olarak feshedilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.