Borsa

Sovyetlerin çöküşünden bu yana Ruslar birinci defa Davos’a katılmıyor

Global siyasete ve iş dünyasına istikamet veren isimler, salgın nedeniyle 2 yıldır iptal edilen Dünya İktisat Forumu’nun (WEF) İsviçre’nin Davos kasabasında 22-26 Mayıs’taki yıllık toplantısına hazırlanıyor.

Pazar günü başlayacak tepede bu sene Rusya ve Ukrayna savaşından ötürü Rusların Davos’taki onlarca yıllık varlığına ve nüfuzuna ani bir son vermesi açısından farklılıklar barındırıyor. Tepe global manada üçüncü ayında olan savaşla ilgili makûs durumların farkındalık oluşturması için bir küme Ukraynalı yetkilinin iştirakiyle ve Lider Volodymyr Zelenskiy tarafından görüntü konferans yoluyla bir açılış konuşması ile başlayacak.

Bu sene sovyetlerin çöküşünden bu yana İsviçre’de tek bir Rus yetkilisi yahut iş önderi olmayan birinci tepe olacak.

Tepede yıllık 600 bin İsviçre Frangı (615 bin dolar) maliyetle gerçekleştirilen aktiflik takviminde kıymetli bir rol oynayan Rus sponsorlar bu yıl stratejik ortak olmaktan çıkarıldı.

2020 yılında Davos’a katılan milyarderler ortasında Ruslar çoğunluk bakımından üçüncü sırada yer alıyordu.

Putin’in 2014’te Kırım’ı ele geçirmesinin akabinde Rusların Davos’taki resmi varlığı azalmakla birlikte, Rus milyarderler ve iş dünyası başkanlarının toplantıya iştirakleri gerçekleşmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.