Kripto Para

Son bilgiler, yasağa karşın Çin’de Bitcoin madenciliğinin devam ettiğini gösteriyor

Investing.com – Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) tarafından yayımlanan bilgiler, Çin’deki yasağa karşın ülkede değerli ölçüde Bitcoin madenciliği yapıldığını ortaya koyuyor.

Çin’in geçen yıl ülkede kripto para madenciliğini yasaklamasının akabinde büyük bir madencilik göçü başlamıştı. Lakin CCAF’nin son bilgileri, 2021 Eylül devrinden Ocak ayına kadar olan dönemde Bitcoin’in toplam hash oranının yaklaşık yüzde 20’sini Çin’den gelen trafiğin oluşturduğunu gösteriyor. Çin, geçen sene Mayıs ayında ülkede kripto para madenciliğini yasaklamıştı. Akabinde Temmuz ayında Çin’in hash oranının sıfıra düştüğü görüldü.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi, büyük madencilik havuzları tarafından raporlanan coğrafik pozisyon bilgilerine nazaran tertipli olarak Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI) yayımlar. Bu hafta açıklanan bilgiler ise Çin’deki madencilik faaliyetlerinin geçen yılın son çeyreğinde süratle arttığını gösteriyor. Yaz devrinde madencilik faaliyeti görülmeyen ülkede Eylül ayında hash oranı yüzde 20 düzeyinde hesaplandı.

Çin’de yer altı madenciliği yapıldığına dair kıymetli ispatlar var

CCAF mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada dataların ülkede dikkate bedel bir yer altı madenciliği faaliyetlerinin gerçekleştiğine dair kuvvetli ispatlar olduğunu söyledi. Kurum, şebekeden bağımsız elektriğe erişen ve coğrafik olarak dağınık küçük ölçekli operasyonların yetkililerden kapalı biçimde faaliyetlerine devam ettiğini iddia ediyor. 

Çin’deki yer altı madenciliğine yönelik yapılan yorumlar, madencilerin VPN kullanarak varlıklarını gizleyebildiği ve tek bir noktadan güç çekmek yerine farklı lokasyonlardan güç alarak kamufle olabildikleri görüşünde ağırlaşıyor. Bu biçimde elektrik şirketlerinin rastgele bir olağan dışı güç tüketimi tespit edemedikleri düşünülüyor.

Öteki ülkelerde son durum ne?

CCAF tarafından açıklanan datalar, Ocak 2022 devrine kadar ABD’nin Bitcoin madenciliğinde liderliğini devam ettiğini gösteriyor. Buna nazaran Bitcoin hash oranının yüzde 38’e yakını ABD madenciliğinden geliyor. 

Çin yasağından sonra madencilik için tanınan bir lokasyon haline gelen Kazakistan’da birtakım kısıtlamalardan ötürü madencilik faaliyetleri sekteye uğradı. Ülke Ekim ayında madencilik faaliyetlerinin yüzde 18,31’ine sahipken son bilgiler, bu oranın yüzde 13,22’ye düştüğünü gösteriyor. 

Başka değerli bir madencilik lokasyonu olan Kanada’nın Ağustos ayından Ocak ayına kadar has oranı bir ölçü yükselmiş olsa da global büyümeye bağlı olarak hash oranı hissesi, yüzde 9,55’ten yüzde 6,48’e geriledi.

Türkiye ise Ocak 2022 bilgilerine nazaran Bitcoin madenciliğinde yüzde 0,04 üzere düşük bir hash oranına sahip. 

Müellif: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.