Kripto Para

“Siyah Kuğu Olayı” 4 Analist, Altın Fiyatı Tahminlerini Paylaştı!

Altın fiyatı, Pazartesi günü, piyasa katılımcılarının küresel ekonomi politikası görünümünü ölçmesi ve enflasyona dayalı külçe talebinin ABD Merkez Bankası yetkililerinin dolar ve Hazine faizlerini yükselten şahin yorumlarına karşı koymasıyla yatay dalgalanıyor. Analistlerin piyasa yorumlarını ve tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Howie Lee’ye göre piyasa, nereye gideceği konusunda hala kararsız

Altın, enflasyonist bir riskten korunma olarak kabul edilir, ancak metal, getiri sağlamayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artıran yüksek ABD faiz oranlarına karşı oldukça hassastır. OCBC Bank ekonomisti Howie Lee, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın fiyatı, bir süredir yatay konsolidasyona kilitlendi, piyasa nereye gideceği konusunda hala kararsız. Enflasyondan korunmak için hala bir miktar kalıcı talep var.

ABD 10 yıllık Hazine faizleri, önceki hafta ölçeklenen iki yılın en yüksek seviyelerine yakın seyretti. Traderlar, merkez bankasının 25-26 Ocak’taki politika toplantısı öncesinde bu hafta Fed yetkililerinden bir konuşma bekliyor. Ancak piyasanın Mart ayı için ilk faiz oran artışını neredeyse tamamen fiyatladığını ve oranların yıl sonuna kadar %1,0 olacağını yönünde fazlasıyla şahin yorumlar yapıldı.

“Siyah kuğu olayı, altın fiyatı üzerinde yukarı yönlü baskıyı artırıyor”

AirGuide’ın kurumsal danışmanlık direktörü Michael Langford, küresel ve jeopolitik gelişmelerin altın fiyatı üzerindeki etkisini şu şekilde açıklıyor:

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edip etmeyeceği ve ardından Çin’in Tayvan üzerinde eş zamanlı bir hamle yapması halinde potansiyel ‘siyah kuğu’ olayı, altın fiyatına yukarı yönlü baskıyı artırıyor. Bu süregelen belirsizlik, daha fazla netlik sağlanana kadar, altın fiyatlarının mevcut seviyelerde istikrar kazanmasına neden olacak.

Dolar endeksi (DXY) Cuma günkü kazançlarını korurken, yatırımcılar birkaç faiz artırımı içeren bir yıl çizeceğine dair bahislerle Fed toplantısına hazırlanıyor. Reuters’in teknik analisti Wang Tao’ya göre spot altın, 1.815 ila 1.830 dolar aralığında tarafsız kalıyor ve bir kaçış bir yön önerebilir.

Pablo Piovano: Altın için 1.800 dolar hala sağlam bir çekişme alanı

CME Group’un ön okumalarına göre, altın vadeli işlem piyasalarına açık faiz, Cuma günü yaklaşık 8 bin kontrat yükseldi ve önceki günkü gerilemeyi geride bıraktı. Bunun yerine hacim, art arda üç günlük artışı tersine çevirdi ve yaklaşık 110,3 bin sözleşme küçüldü.

Piyasa analisti Pablo Piovano, altın fiyatlarında Cuma günkü üst üste ikinci düşüşün, artan açık faizin ortasında gerçekleştiğini ve bunun da daha fazla düşüşün en azından çok yakın vadede masada kaldığını gösterdiğini belirtiyor. Buna karşı analiste göre, 1.800 dolar işareti, satıcıların piyasanın kontrolünü yeniden ele geçirmesi durumunda hala sağlam bir çekişme alanı olarak ortaya çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.