Borsa

Şirketlerin yüzde 64’ü çalışanlarına bu yıl ek artırım yapacak

Global insan kaynakları ve idare danışmanlığı firması Mercer Türkiye ve Türkiye’de insan idaresi alanında faaliyet gösteren PERYÖN iş birliğinde gerçekleştirilen ‘Nisan 2022 Fiyat Artış Trendleri Orta Anketi’nin sonuçları açıklandı. Araştırmanın sonuçlarına nazaran; 2022 yılında firmaların yüzde 63,9’u ek fiyat artışı gerçekleştirecek. Firmaların 2022 yılında gerçekleştireceği fiyat artışı ise ortalama yüzde 58 olacak.

Toplam 16 kesimden 464 firmanın katıldığı anketin sonuçlarına nazaran; 2022 yılında firmalar yüzde 58 fiyat artışı gerçekleştirecek. Firmaların yüzde 63,9’u ise ek fiyat artışı yapacak. Yabancı sermayeli firmalarda bu oran yüzde 70,7 olarak gözlemlenirken, yerli firmalarda ise yüzde 53,3 olarak görülüyor.

2022 yılında en çok ek fiyat artışı yapılacak bölümler yüzde 83,3 kimya, yüzde 78,3 üretim dışı, yüzde 75 otomotiv tedarik sanayi ve yüzde 67,7 üretim olacak. 2022 yılında ek fiyat artışı gerçekleştirecek firmaların yüzde 16’sı bu ek artışı 2023 bütçesinden kaynaklandırmayı düşünüyor.

Artış bütçesi en yüksek olan dal otomotiv

Anket sonuçlarına nazaran; 2022 toplam artış bütçesinin en yüksek olduğu kesimler yüzde 67,5 otomotiv tedarik sanayi, yüzde 62 sigorta, yüzde 61,5 otomotiv ana sanayi, yüzde 60 tüketici eserleri ve üretim dışı bölümler olarak dikkat çekiyor.

2022 yılında ek fiyat artışı gerçekleşecek firmaların yüzde 85’i bir defa bunu yapmayı planlarken, yüzde 12’si iki kere, yüzde 2,4’ü ise iki seferden fazla artış yapmayı düşündüğünü belirtiyor. Firmaların yüzde 41,1’i Temmuz, yüzde 19,8’i Nisan ve yüzde 10’u ise Haziran ayında ek fiyat artışını gerçekleştireceğini söylüyor. 2022 ek artış bütçesinin en yüksek olduğu kesimler ise; yüzde 25 lojistik, yüzde 20 otomotiv ana ve tedarik sanayi, güç, teknoloji, sigorta, üretim, maden/metal ve perakende olarak göze çarpıyor.

Geçmiş ayların enflasyonunu dikkate alınıyor

Anketin sonuçlarına nazaran; firmaların yüzde 52’si geçmiş ayların enflasyonunu, yüzde 34’ü ise fiyat araştırmalarını baz aldıklarını söylüyor. Geçmiş enflasyonları baz alan firmaların yüzde 35’i son 6 ay, yüzde 26’sı son 12 ay ve yüzde 18’i ise son 3 ayı dikkate aldıklarını belirtti.

İki faktör beklentileri artırdı

Mercer Türkiye CEO’su Dinçer Güleyin, “Türkiye’de 2018 yılında başlayan ve bilhassa pandemi sonrasında yaşanan ekonomik belirsizliklerle birlikte bu yıl daha fazla gördüğümüz kur dalgalanmaları, 2021 yılında gerçekleşen taban fiyat artırımı ve yüksek enflasyon, çalışan tarafında fiyat artış beklentilerini de yükseltirken firmaları da bu mevzuda çeşitli tedbirler almaya itti. Neredeyse tüm bölümlerde 2022 yılında ek fiyat artışı planlamasının yapılması enflasyon ve maliyetlerdeki artışın her alanda tesirini gösterdiğini ortaya koyuyor. Öbür yandan bu şirketlerin ek artışları 2023 yılı bütçelerinden karşıladığını da görüyoruz.” dedi.

Fiyat artışında öngörülebilirliğin iş teminatı ve rekabet için ehemmiyetini vurgulayan PERYÖN İdare Heyeti Lideri Buket Çelebiöven ise “Pandemi ve dünyada yaşanan ekonomik krizlerin tesiri ile büyük belirsizliklerin hakim olduğu güç bir periyottan geçiyoruz. Bu belirsizlik ortamında çalışanlara iş garantisi ve ticari operasyonların devamlılığını sağlayabilmeleri için fiyat artış oranlarında öngörülebilirlik şirketler için büyük değer arz ediyor. Bu öngörülebilirlikte, fiyat ve yan hakların rekabetçilikte ayrıştırıcı bir faktör olması nedeniyle de de değerli bir öge. Araştırmada 2022 yılında 16 bölümden 464 firmanın yüzde 63,9’unun ek fiyat artışı gerçekleştirecek olduğunu görüyoruz. Yıl içerisinde enflasyon sayılarında meydana gelen artışı göz önünde bulundurduğumuzda ek artışı daha fazla şirketin gündeme almasında yarar olduğunu görüyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.