Borsa

Seyahat harcamaları pandemi öncesine döndü

Seyahat kısıtlamalarının ortadan kalkması, turizm harcamalarında güçlü bir artış yaşattı. Mastercard İktisat Enstitüsü tarafından yapılan araştırma; 2022 yılında cümbüş ve iş maksatlı uçuş rezervasyonlarının pandemi öncesi düzeyleri aştığını, yolcu gemilerine, otobüslere ve trenlere yapılan harcamalarda ise kıymetli gelişmeler yaşandığını ortaya koyuyor.

2022 yılı birinci çeyreğini inceleyen Mastercard İktisat Enstitüsü; gerçekleştirdiği araştırmayla global seyahat durumu hakkında 37 pazarda kritik bilgiler paylaştı. Araştırmaya nazaran uçuş rezervasyonu trendleri mevcut süratte devam ederse, 2022’de geçen yıla kıyasla 1,5 milyardan fazla yolcunun uçakla seyahat edeceği kestirim ediliyor. Avrupa ve Orta Doğu’ya uçuş rezervasyonu trendleri mevcut suratında devam etmesi halinde; geçen yıla kıyasla 2022’de, Avrupa’ya 550 milyon, Orta Doğu’ya ise 115 milyondan daha fazla yolcunun geleceği iddia ediliyor. Pandemi kısıtlamalarının çok sıkı uygulandığı İngiltere üzere ülkelerde karantina kısıtlamalarının gevşetilmesi seyahatlerde çok süratli bir artışa sebep olurken; uçak rezervasyonları altı hafta içinde 2019 düzeylerinin 2 katına çıktı.

Otobüsler pandemi öncesine döndü

Pandeminin ehemmiyetini yavaş yavaş yitirmesi, kısıtlamaların da kaldırılmasıyla 2022 yılı turizm ve seyahatler manasında süratli periyodunu yaşıyor. Mastercard araştırmasına nazaran Nisan ayı sonunda, tatil emelli uçuş rezervasyonları 2019 düzeylerini yüzde 25 oranında aştı; kısa ve orta aralıklı tatil uçuş rezervasyonları ise yüzde 27 arttı. Çalışma hayatının olağana dönmesi, ofislerin açılmaya başlamasıyla birlikte global ticari uçuş rezervasyonları, Mart ayında birinci kere pandemi öncesi düzeyleri aştı ve uzun aralıklı uçuşlar bilhassa Nisan ayında çift haneli sayılara ulaştı.

Araştırmaya nazaran; küme seyahatinde daha fazla rahatlama, harcama düzeylerini de artırıyor. Gemi seyahatlerine yapılan global harcamalar, 2019 düzeylerinin altında kalsa da, Ocak ayından Nisan ayının sonuna kadar yüzde 62 puan kazandı. Otobüsler pandemi öncesi düzeylere geri dönerken, yolcu demiryolu harcamaları yüzde 7 altında kalıyor. Otoyol geçişleri yaklaşık yüzde 19, araç kiralama harcamaları yüzde 12 oranında artarak otomobil ile karayolu seyahatleri cazipliğini koruduğunu ortaya koyuyor.

En çok harcama artışı cümbüş yerlerinde oldu

Milletlerarası seyahatlerde şahıslar ikramlık eşya üzere alışverişler yerine daha fazla tecrübe yaşamaya bütçe ayırdığı ortaya koyan araştırmada; deneyimsel harcamaların 2019 düzeylerinin yüzde 34 üzerinde olduğu görülüyor. En fazla harcama artışı görülen alanlar yüzde 72 ile cümbüş yerleri olurken, etkinlikler yüzde 35 ile ikinci sırayı aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.