Kripto Para

SEC üyesi, kripto gelişiminin engellendiğini düşünüyor 

Investing.com – SEC kurul üyesi Hester Peirce, bu hafta CNBC’nin mesken sahipliği yaptığı DC Blockchain doruğunda SEC’in kripto düzenlemesi konusunda elindeki fırsatı kaçırdığını ve bunun uzun vadeli sonuçları olabileceğini söyledi.

Geçmiş devirlerdeki kripto yanlısı görüşleriyle kripto para savunucularının gönlünü kazanan Hester Peirce, verdiği röportajda kripto ekosistemiyle ilgili düzenlemeler üzerinde durdu. Peirce, düzenlemeler konusunda bir netlik sağlanamamasının kendisini rahatsız ettiğini ve bu durumun kripto piyasasında çok fazla dolandırıcılık teşebbüsüne kapı açtığını söyledi.

SEC kurul üyesi, dolandırıcılığın peşine düşülebileceğini ve gelişim için daha mevti bir rol oynamaları gerektiğini söylerken şimdiye kadar komitenin kripto inovasyonunu artırma konusunda çok istekli olmadığı fikrini paylaştı.

Röportajda SEC Lideri Gary Gensler’in önerdiği kripto dalının mevcut bankacılık maddeleriyle yönetilmesi önerisi sorulduğunda Hester Peirce, birtakım alanların kısmen bankacılık maddelerine tabi tutulabileceği, lakin çeşitli muafiyetler ve yeni kanunların gerekli olduğunu söyledi.

Kripto para tarihine giren Terra ekosistemi çöküşü hakkında da görüşlerini ileten SEC kurul üyesi, sabit kripto varlıkların düzenlenmesinin esasen gündemde olduğunu söylerken son olayların bu süreci hızlandırabileceğini lisana getirdi. 

Denetleme konusunda yetkilerin bilinmeyen olması

Kripto para kesiminin düzenlenmesiyle ilgili sıkıntılardan biri de devlet kurumların yetki alanlarının netleştirmemesiyle ilgili. ABD’de kripto düzenlemeleri konusunda SEC ve CFTC öne çıkan iki kurum olarak duruyor.

Hester Peirce, rollerin netleşmesi gerektiğini düşünürken kripto para borsalarının ve şirketlerinin denetleme yetkisinin SEC’e verilmesi gerektiğini düşünüyor. Son yıllarda klasik finans şirketlerinin kripto kesimine girme niyetleri olduğuna vurgu yapan Peirce, SEC’in bu bahiste da rehberlik yapması gerektiğine inanıyor.

Hester Peirce : “Sağduyulu inovasyonu sağduyulu düzenlemeler takip etmeli”

SEC kurul üyesi, kripto sanayisinin sağduyulu inovasyon yanında sağduyulu düzenlemelere de muhtaçlığı olduğunu vurguladı. Fakat kurumunun şimdi bu hususta istekli olmadığı niyetini yinelerken bunu dalın gelişiminde bir mani olarak görüyor.

Hester Peirce’ın kripto düzenlemeleri konusunda geç kaldıklarını itiraf etmesine karşılık SEC Lideri Gary Gensler, kripto paraları kontrolü altına alma isteğini her fırsatta lisana getiriyor ve bu hususta istekli halini ortaya koyuyor. Lakin yasama yetkisinin ABD Kongresi’nin elinde olması, bir noktada kurumların da elini kolunu bağlıyor. 

Müellif: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.