Kripto Para

“Sarsıcı Dalga” 5 Analist, Altın Fiyatı Beklentilerini Paylaştı!

Altın fiyatı, geri çekilen ABD doları ve piyasaların yaklaşan ABD faiz artırımlarının hızını ölçmek için ekonomik verileri beklemesiyle ve düşük Hazine faizlerinin desteğiyle Cuma günü bir haftadan fazla bir sürenin en yüksek seviyesi yakınında tutundu. Analistlerin altın fiyatı tahminlerini ve piyasa yorumlarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

“Altın fiyatı için 1.830 dolarda kilit bir direnç seviyesi bulunuyor”

Külçe altın fiyatı bu hafta şu ana kadar yaklaşık %1,4 artarak 12 Kasım’dan bu yana en yüksek artışı kaydetti. CMC Markets UK baş piyasa analisti Michael Hewson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD enflasyon rakamlarının insanların düşündüğü kadar yüksek olmaması, altının lehine olabilir. Zayıf bir dolar ve bu hafta düşen faizler altının yükselmesine yardımcı oldu.

Federal Rezerv politika yapıcıları bu hafta enflasyonla mücadele için Mart ayında ABD faiz oranlarını artırmaya başlayacaklarının sinyallerini verdi. Bu arada yatırımcılar, Aralık ayı TÜFE verilerinin beklentilerle uyumlu gelmesinin ardından günün ilerleyen saatlerinde perakende satışlar dahil ABD ekonomik verilerini bekliyor. Dolar iki aydan fazla bir sürenin en düşük seviyesine gerilerken, gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizleri ilk haftalık düşüşünü yaşıyor. Saxo Bank analisti Ole Hansen, şu yorumu yapıyor:

Piyasada güç var ancak aynı zamanda altının kırılmaya çalışacağı 1.830 dolarda kilit bir direnç seviyesi var. Çünkü bunun gerçekleşmesi için daha fazla dolar zayıflığına veya tahvil piyasalarında daha fazla gevşemeye ihtiyaç duyulacak.

Altının performansı hayal kırıklığı mı yaratıyor?

OANDA aracı kurumunda kıdemli bir piyasa analisti olan Ed Moya, verilere yönelik genel altın piyasası tepkisinin, Fed’in Mart ayında ne yapacağının anlatısını değiştirmediği için oldukça sessiz olduğunu söylüyor. Ed Moya, ÜFE verilerinin çoğunlukla beklentilerin altında olmasının ve işsizlik başvurularındaki artışın, Fed’in “şahin söylemi” üzerinde frene basmasına neden olabileceği fikrini desteklediğini de sözlerine ekliyor.

Bağımsız bir analist olan Ross Norman ise, “ABD dolarındaki oldukça sismik çöküş akılda tutulduğunda, altının performansı bir bakıma biraz hayal kırıklığı yaratıyor” yorumunu yapıyor.

Peter Grandich & Co’dan Peter Grandich, finansal varlıkların düzenli olarak piyasa coşkusu ve umutsuzluk hissi döngülerinden geçtiğini ve yatırımcıların her varlığın hangi döngüde olduğuna dikkat etmesi ve buna göre yatırım yapması gerektiğini söylüyor. Peter Grandich, şu anda kripto para birimleri ve değerli metaller için bir duygu değişiminin gerçekleşmek üzere olduğunu belirtiyor:

2021’i hisse senetleri, tahviller ve döngünün başında Bitcoin gibi şeyler için neredeyse harcadık. Şimdi, belki birkaçı kafalarının üstünde oldukları için kaygıya düştüler. Ama sonra, altın ve gümüş gibi şeylere bakıyorsunuz, umutsuzluk ve depresyondalar. Bir zamanlar onlar hakkında düzenli olarak konuşan insanlar bile saklanmaya ve başka bir şey hakkında konuşmaya çalıştı. Yani duyguda gerçek bir değişim var.

Bununla birlikte Peter Grandich, duyarlılık düşükken varlık satın alınması durumunda, uzun vadede daha iyi getiri elde etme şansının daha yüksek olacağını vurguluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.