Borsa

Sanko Güç dört rüzgar güç santralinin açılışını yaptı

Tamamı yenilenebilir güç kaynaklarına dayalı 1.000 MW’lık şurası gücüyle yüzde yüz yeşil güç üretimi yapan Sanko Güç Kümesi, son devirde devreye aldığı dört başka rüzgâr güç santralinin açılışını Bursa’da inşa edilen Güney-1 Rüzgâr Güç Santralinde gerçekleştirdi. Pandemi sürecinde devreye alınan başka rüzgâr santralleri Akyel-1, Akyel-2 ve Gazi-9 RES’i de temsilen Güney-1 RES’te gerçekleştirilen merasimde, Sanko Holding İdare Konseyi Lideri Adil Sani Konukoğlu, Sanko Holding Onursal Liderleri Abdulkadir Konukoğlu ve Zeki Konukoğlu, Sanko Holding ve Sanko Güç İdare Şurası Üyesi Turgut Konukoğlu, Sanko Güç İdare Heyeti Lideri Adil Tekin ve Sanko Güç CEO’su Hakan Yıldırım birer konuşma yaptı.

“Ülkemizin yerli kaynaklarına dayalı yenilenebilir güç kesimini destekleyeceğiz”

Açılış merasiminde konuşan Sanko Holding İdare Heyeti Lideri Adil Sani Konukoğlu, Sanko Kümesi olarak insanı, toplumu ve ülkeyi her vakit ön planda tuttuklarına ve bunun için çalıştıklarına dikkat çekerek Sanko Güç Kümesinin son devirde devreye aldığı dört başka rüzgâr santralinin açılışıyla hayallerine bir adım daha yaklaştıklarını vurguladı. Adil Sani Konukoğlu, “118 yıldır yaptığımız tüm yatırımları evvel insan, toplum ve ülke sevdasıyla yaptık. Güce girmemizin temel nedeni ülkemizin güç kaynaklarını en düzgün biçimde kullanabilmek ve ülkemize daha yararlı olmaktı. 15 yıl evvel koyduğumuz 1.000 MW amacına ulaştık. Bundan gururluyuz ve gençlerimizin bunu daha ileriye götüreceklerine inancımız da sonsuz” biçiminde konuştu.

Merasimde his yüklü bir konuşma yapan ve bugüne kadar yapılan güç projelerinde emekleri geçen tüm yol arkadaşlarına teşekkür eden Sanko Holding Onursal Lideri Zeki Konukoğlu da “Enerjide 2005’te başlayan serüven bizi buraya kadar getirdi. El birliğiyle, yılmadan, usanmadan çalışarak 1.000 MW gayemizi aştık. Bu yıl portföyümüze 55 MW GES projesi ekleyerek, ayrıyeten Sanko tesislerinde, çimento fabrikalarında yapacağımız güneş gücü projeleri sayesinde inşallah 1.045 MW’a ulaşmış olacağız ve üretimimiz de 3 milyar kWh’ı geçmiş olacak. Bu yolda emeği geçen her bir arkadaşımıza başka ayrı teşekkür ediyoruz” dedi. Herkesin “15-30 yılda lakin biter” dediği Sanibey Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin 1.250 günde tamamlandığına atıfta bulunan Sanko Holding Onursal Liderlerinden Abdulkadir Konukoğlu da “Bu son projemiz değil. Daha sırada yeni projelerimiz var. Bunlar da vakit içinde gerçekleşecek” açıklamasında bulundu.

Tekrar merasimde kelam alan Sanko Güç Kümesi İdare Şurası Lideri Adil Tekin “Türkiye son beş altı yıldır hem finansman alanında hem politik manada önemli sıkıntılarla uğraşıyor. 2019’da bu yatırım kararlarını alırken nitekim çok zorlandık fakat büyük emeklerle bu santrallerimizi YEKDEM mühleti içerisinde tamamladık. Bu bizler için büyük bir memnunluk ve gurur kaynağı” derken Sanko Güç Kümesi CEO’su Hakan Yıldırım ise “Bu muvaffakiyet, bugün burada olan ve olmayan tüm arkadaşlarımız sayesinde gerçekleşti” vurgusu yaptı. “Türkiye son on beş sene içerisinde bilhassa yenilenebilir güç alanında bir şantiye haline geldi, adeta bir açık üniversite oldu” diyen Yıldırım, güçte dışa bağımlı olmanın ne kadar büyük bir risk olduğunun birçok ülke tarafından görüldüğü bir devirde, kurulan her yenilenebilir güç santralinin güç bağımsızlığında açılan bir cephe olduğunun altını çizdi.

Kümenin rüzgâr portföyü 300 MW’ı aştı

Güney-1, Akyel-1, Akyel-2 ve Gazi-9 RES’le birlikte toplam altı rüzgâr güç santrali işleten Sanko Güç Kümesinin rüzgâr şurası gücü 300 MW’ı aşmış oldu. Bu dört yeni santral 248 bin haneyi aydınlatacak ve yılda 358 bin tondan fazla karbon salımının önüne geçecek.

Rüzgâr dışında altı hidroelektrik ve üç jeotermal santraliyle bu alanlarda da üretim yapan ve istikrarlı bir portföye sahip olan Küme, hibrit santraller aracılığıyla güneş gücünü de portföyüne katmayı planlıyor.

Sanatçı Deniz Sağdıç’tan Güney-1 RES’e ‘Atatürk Portresi

Merasimde, fotoğraf ve heykel sanatkarı Deniz Sağdıç’ın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı hasebiyle Güney-1 RES için farklı gereçler kullanarak tasarladığı Atatürk Portresi’nin açılışı da gerçekleştirildi. Birbirinden farklı gereçler kullanılarak yapılan özel portrenin açılışı, Sanko Holding’in en genç yöneticisi Turgut Konukoğlu’nun 19 Mayıs temalı konuşmasının akabinde yapıldı. Portrenin açılışı Turgut Konukoğlu ve merasimde bulunan Sanko Vakfı bursiyerlerinin iştirakiyle yapıldı.

2 yıllık Covid pandemisi ortasından sonra “Farkındayız” temalı birinci buluşma

Covid-19 pandemisi münasebetiyle 2 yılı aşkın bir müddettir fiziki olarak bir ortaya gelemeyen Sanko Güç Kümesi çalışanları, açılış merasimi ve sonrasında düzenlenen cümbüş programıyla yine birlikte olma fırsatı da buldu. Pandemi vesilesiyle sıhhat, toplumsallaşma, bir ortada olma, tabiatla bütünleşme ve enerjiyi tabiattan üretme üzere hayati hususların farkında olmaya işaret eden “Farkındayız” temasıyla düzenlenen tertibe katılan şirket çalışanları, hem Güney-1 RES alanında kendileri için hazırlanmış özel programda toplumsallaşma fırsatı buldu hem de günün geri kalanında konakladıkları otelde düzenlenen cümbüş programında keyifli anlar yaşadı.

-iDeal Haber Merkezi-

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.