Borsa

Şanghay’da 12 milyon nüfus için sokak yasağı kaldırıldı

Son 24 saatte Çin ana karasında 1082, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 329 olay kaydedildi.

Çin’de Omicron varyantının tetiklediği Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan karantina önlemlerinin kademeli olarak kaldırıldığı Şanghay’da şu ana dek yaklaşık 12 milyon kişinin yaşadığı düşük riskli alanlarda sokağa çıkma kısıtlamasına son verildi.

Şanghay Sıhhat Komitesi Müfettişi Vu Ganyu, geçen hafta kısıtlamaların kademeli formda kaldırılmaya başlanmasının akabinde bu hafta başından itibaren yaklaşık 4 milyon kişinin yaşadığı bölgelerin “kapalı” statüden “kontrol” statüsüne geçtiğini bildirdi.

Kentin bir kısmında salgının birinci sefer “etkin denetim altına alındığını” tabir eden Vu, sokağa çıkma serbestisinin olduğu “kontrol” ve “önleme” bölgelerinde yaşayan nüfusun yaklaşık 12 milyona ulaştığını belirtti.

Şanghay’da uygulanan 3 kademeli salgın muhafaza sistemine nazaran, son 7 günde müspet hadiselerin tespit edildiği yerleşimler “kapalı kontrol bölgesi” olarak isimlendiriliyor ve buralarda sokağa çıkma yasağı uygulanmaya devam ediyor.

“Kontrol bölgesi” olarak isimlendirilen, son 7 günde olay tespit edilmeyen yerleşimlerde yaşayanlar konutlarından çıkabiliyor ama bölgelerinin dışında dolaşamıyor, buralarda toplu etkinliklere de müsaade verilmiyor.

Son 14 günde olay görülmeyen yerleşimler ise “önleme bölgesi” olarak isimlendiriliyor ve buralarda yaşayanlar konutlarından çıkıp düşük riskli bölgeler ortasında dolaşabiliyor.
Şanghay’da son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 82, göstermeyen 37 hadise tespit edildi, 1 kişi öldü. Kentte karantina bölgeleri dışında yeni olaya rastlanmadı.

Kent idaresi 17 Mayıs’ta 16 ilçenin tümünde, karantinaya alınan ve kapalı devre salgın muhafaza önlemlerinin uygulandığı bölgeler dışındaki topluluk içi yayılmanın kesildiği, “sosyal sıfır Kovid” gayesine ulaşıldığını bildirmişti.

Şanghay’da Omicron varyantını taşıyan hadiselerin tetiklediği salgın nedeniyle 28 Mart’ta başlayan kapanma, olaylar azalmadığı için bilinmeyen mühletle uzatılmıştı.
Kentte haziran başında tüm kısıtlamaların kaldırılarak “normale dönülmesi” hedefleniyor.

Tedbirler sürüyor

Başşehir Pekin’de de birinci defa 22 Nisan’da görülen Omicron varyantını taşıyan mahallî kaynaklı hadiselerin yol açtığı Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan önlemler sürüyor. Kentte son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 50, göstermeyen 5 olay tespit edildi.

Tüm kentte anaokulları ile birinci ve orta dereceli okullar çevrim içi eğitimi sürdürürken, restoranlar sırf sipariş hizmeti veriyor. Spor salonları, sinemalar ve öbür kapalı cümbüş merkezleri süreksiz müddetle kapatılmış durumda.

Olayların görüldüğü Çaoyang, Şunyi, Fangşan ve Fıngtay ilçelerindeki kimi bölgelerde toplu taşıma ve taksi hizmetleri durdurulurken, vatandaşlara bölgelerini terk etmemesi tavsiye edildi.
Nüfusu 21 milyonu aşan metropolde, Şanghay’dakine misal bir kapanmayı gerektirecek yayılma ihtimalinin yarattığı dert nedeniyle önlemler sürdürülüyor.

Şanghay ve Pekin dışında Çangçun, Cilin, Şınyang, Tiencin, Şıncın ve Gaungcou üzere büyük nüfusu barındıran, kritik sanayi ve iş kollarına mesken sahipliği yapan öbür kentlerde de kısıtlamalar uygulanıyor.

Bin 82 hadise

Ulusal Sıhhat Komitesinden yapılan açıklamada, Çin ana karasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 212, göstermeyen 870 olay saptandı, kelam konusu hadiselerin 66’sının yurt dışı kaynaklı olduğu bildirildi.

Kovid-19 salgınında birinci olayların ortaya çıktığı Çin ana karasında bugüne kadar 222 bin 582 olay tespit edildi, 5 bin 218 kişi öldü.

Hong Kong’da 5. dalga azalıyor

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Kovid-19’un Omicron varyantına bağlı mahallî kaynaklı olayların yol açtığı 5. dalganın tesiri azalarak sürüyor.

Sıhhat Muhafaza Merkezinden yapılan açıklamaya nazaran, kentte son 24 saatte 31’i yurt dışı kaynaklı 329 Kovid-19 hadisesi tespit edildi, 4 kişi hayatını kaybetti.
Kentte martta 20 binin üzerine kadar çıkan günlük hadise sayısı bir ayı aşkın müddettir 1000’in altında seyrediyor.

Yaklaşık 7,6 milyon nüfuslu Hong Kong’da bugüne dek 1 milyon 209 bin 397 olay görüldü, 9 bin 364 kişi hayatını yitirdi.

“sıfır vaka” stratejisi için sınamaya dönüştü

Bulaşıcılığı yüksek Omicron varyantının ortaya çıkardığı tablo, Çin’in Kovid-19’a karşı “sıfır vaka” stratejisi için sınamaya dönüştü.

Kovid-19 hadiselerini ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları ve toplu testler üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalesi ve maliyeti açısından vakit zaman tartışmalara yol açıyor.

Öteki ülkeler, Kovid-19’a karşı salgın muhafaza önlemlerini büyük ölçüde kaldırıp olağanlaşmaya giderken Çin’in çaba stratejisini vakit içinde nasıl uyarlayacağı belirsizliğini koruyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.