Borsa

Rusya’dan ruble hesabı açıklaması 

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak: “Gazpromun müşterilerinden yarısı ruble hesabı açtı.”

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Gazprom’un doğal gaz müşterilerinden yarısının rubleyle ödeme sistemi için Gazprombank’ta hesap açtıklarını bildirdi.

Novak, başşehir Moskova’da düzenlenen “Yeni ufuklar” isimli aktiflikte yaptığı konuşmada, güç bölümünde Rusya ile Batılı ülkeler ortasında yaşanan süreçlere dair değerlendirmelerde bulundu.
Kuzey Akım 2 doğalgaz boru çizgisinin siyasi nedenlerden dolayı dondurulduğunu belirten Novak, “Bu siyasi nedenlerden dolayı yakın gelecekte faaliyete geçeceğini düşünmüyorum. Fakat Avrupalı tüketicilerin ucuz, doğalgaz dahil düşük karbonlu kaynaklara muhtaçlığı var. Projeye yönelik gelecekte talep olacağını düşünüyorum.” dedi.

Rusya’nın petrol üretiminin ise Nisan’da günlük 1 milyon varil seviyesinde gerilediğini aktaran Novak, “Mayıs’ta ise üretimimizi günlük 200 ila 300 bin varil seviyesinde artırdık. Haziran’da da toparlanmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Novak, ABD’nin petrol üretiminin ise bu yıl günlük 1 milyon varil düzeyinde artmasının beklendiğini, kelam konusu artışın da geçmişe göre daha düşük olduğunu kaydetti.

Rusya’nın uygulamaya koyduğu ve Avrupa’da tartışmalara neden olan “rubleyle doğalgaz ödeme sistemine” ait de değerlendirmelerde bulunan Novak, şöyle konuştu:

“Gazprom Export ile mutabakatı olan, büyük, orta ve küçük ölçekli yaklaşık 54 şirket var. Bildiğim kadarıyla bu müşterilerin yarısı ruble hesabı açtı. Rubleyle ödemeyi kabul eden ve etmeyenlerin yer aldığı listenin en son hali önümüzdeki günlerde netleşecek. Ödemeler için muhakkak günler var, avans ödemeleri var. Örneğin Nisan için teslimatların son ödemesi Mayıs’ta yapılıyor.”

Novak, ihracat gelirlerini teminat altına alabilmek için doğalgazda rubleyle ödeme sistemine geçmek zorunda kaldıklarını tabir etti.

Rus gazı ödemelerinde yeni periyot

Rusya, dost olmayan ülkelerin Gazprombank’ta Döviz ve ruble hesapları açmalarını ve ödemelerini ruble ile yapmalarını öngören kararnameyi 1 Nisan’da yürürlüğe koymuştu.
Buna nazaran, Rusya’dan güç ithal eden ülkeler, başta Gazprombank’taki döviz hesaplarına ödemeyi aktaracak, Gazprombank da bu dövizi Rus rublesine çevirip ruble hesaplarına aktaracak. Akabinde ödeme tedarikçi şirketin hesabına geçirilecek ve ismi geçen bankadaki hesaba para yatırılmaması durumunda doğal gaz kesilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.