Borsa

Rusya Finlandiya’ya gazı kesecek

Finlandiya, Rusya’dan ithal ettiği yakıt için ruble ile ödeme yapmayı reddetmesi sonrası Rus gazının kesileceği üçüncü ülke olacak.

Finlandiya gaz ithalat firması Gasum Oy’dan yapılan duyuruya nazaran bölgenin ana tedarikçisi pozisyonunda olan Rusya’dan gelen doğalgazın Cumartesi günü sabah saatlerinde kesilmesi bekleniyor.

Polonya ve Bulgaristan’a gaz tedariki de daha evvel birebir nedenle kesilmişti. Kesilen arz ölçüsünün Finlandiya’nın güç gereksiniminin yüzde 5’ine denk geldiği münasebetiyle ülke iktisadı üzerindeki tesirinin sonlu olacağı bedellendiriliyor.

Finlandiya Rusya’dan ithal ettiği gazı ısınma için de kullanan birçok Avrupa ülkesinin tersine yalnızca fabrikalarda kullanıyor.

Finlandiyalı şirketten yapılan açıklamada, “Gazprom Export, Gasum ile bulunan tedarik kontratı kapsamında Finlandiya’ya yollanan gazın Cumartesi günü durdurulacağını bildirdi. Gasum müşterilerine doğalgaz tedarikini öbür kaynaklar aracılığıyla Balticconnector Boru Sınırı üzerinden sağlayacak” tabirlerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.