Kripto Para

Ripple ağ güncellemesi: XRP’de hangi değişiklikler olacak?

Investing.com – Ripple, sunucularını yeni bir sürüme yükseltme kademesinde. Şu an XRP doğrulayıcıları, uzun müddettir üzerinde çalışılan ve XRP Ledger’a (XRPL) NFT özelliği getirecek güncelleme için oylamaya yapıyor. 

Ripple, geçen sene Mayıs ayında XRP Ledger’da kullanıcıların NFT basmalarına imkan tanıyacak XLS-20 teklifini sunmuştu. Teklif, ayrıyeten kullanıcıların varlıklara, otomatik telif haklarına ve başka birkaç fonksiyonelliğe ulaşmasına imkanı tanıyacak. 

Ripple, ayrıyeten ağ performansını ve ölçeklenebilirliğini artırmak için kimi teşebbüslerde bulundu. Clio ismini verdikleri açık kaynaklı projede XLS-20 NFT standardını test etmek isteyen potansiyel geliştiriciler tarafından kullanılmak üzere bir NFT-Devnet kuruldu.

Ripple tarafından kurulan NFT-Devnet, Ledger’ın artacak olan hacmi karşılamak ismine NFT kodunun istikrarlılık, verimlilik ve ölçeklenebilirlik seviyelerini ölçmek için ayrıntılı testler yapıldığını açıkladı. 

Oylama süreci devam ediyor

XRP Ledger’da NFT basmayı, aktarmayı ve yakmayı mümkün kılacak sürüm yükseltmesi için XRP doğrulayıcılarının oylaması devam ediyor. Çünkü XRPL’de yapılacak bir değişiklik tek bir karar sistemine bağlı değil. Güncelleme için ağdaki doğrulayıcıların çoğunluğunun bunu kabul etmesi gerekiyor. 

Şu an doğrulayıcıların onayına 3 teklif sunulmuş durumda. Şayet bu 3 tekliften ikisi, yüzde 80 oy çoğunluğuna ulaşırsa mevcut sunucu versiyonu 1.9.1 sürümüne yükseltilecek.

Başka yandan güncelleme, oy çoğunluğuyla kabul edilse dahi önümüzdeki iki hafta içerisinde bir bekleme mühleti olacağı belirtiliyor. Bu bekleme sürecinde test çalışmaları devam edecek olup rastgele bir meseleyle karşılaşılırsa güncellemenin geri çekilme ihtimali gündeme gelebilecek. 

XRP fiyatında son durum

Baskı altında kalmaya devam eden kripto piyasalarına paralel olarak XRP fiyatının da taban düzeylerde devam ettiği görülüyor. XRP, bugün geçen haftaki takviye fiyatı, 0,4 dolar bandında hareket ediyor. 

Öteki yandan XRP ağına NFT özelliği getirilmesi gelişmesi, şimdi fiyatlanmamış gözükse de son iki gündür 1 milyar doların altına inen XRP süreç hacmi, dünden bu yana 1,5 milyar dolara çıktı.

Muharrir: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.