Borsa

Resesyon kaygılarının altüst ettiği Avrupa borsaları toparlanıyor

Muharrir – Geoffrey Smith

Investing.com – Çarşamba günü Avrupa borsaları çoğunlukla yükseliş yaşadı. Salı günü resesyon dehşetlerinin yarattığı bozgunun akabinde ABD borsaları düşüşe geçmiş, Avrupa payları de onu takip etmişti.

STOXX 600 %0,3 artışla 433,02 puan olurken DAX %0,2, CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,3 yükseldi.

Snap’ten (NYSE:SNAP) gelen kâr uyarısı, Salı günü toplumsal medya şirketlerinin piyasa bedelinden 135 milyar dolar götürdükten sonra piyasa dinamiği, yeniden büyüme paylarından paha paylarına kaydı. Erken saatlerde temel gereç ve petrol ve gaz bölümleri en güçlülerden olurken en zayıfı teknoloji kesimiydi. Pfizer (NYSE:PFE), bir dizi ilacını düşük gelirli ülkelere maliyetine satacağını duyurduktan sonra rakiplerin daha yüksek marjlı satışlarına yönelik tehditle ilaç payları de düşük performans gösterdi.

Merkez bankaları yüksek enflasyon riskleri ile yavaşlayan büyümeyi dengelemeye çalışırken hissiyat makro etrafın tesirinde olmaya devam ediyor. Daha evvel yapılan açıklamalarda Avrupa Merkez Bankasından (ECB) iki siyasetçi Finlandiya Merkez Bankası Lideri Olli Rehn ile idare şurasında üye olan Fabio Panetta, Lider Christine Lagarde’ın geçen haftaki savlarını yineleyerek Temmuz ayında ECB’nin mevduat faizinde 50 puanlık artışa karşı çıktı. Lagarde, enflasyon beklentileri makul ölçüde muhakkak olduğu sürece “kademeli” faiz artırımlarının tercih edileceğini söz etmişti.

Rehn, gelecek ayki toplantıda ECB’nin Euro Bölgesi için bu yılki büyüme varsayımlarını düşüş istikametli revize edebileceğini belirtti. Bu toplantıda ayrıyeten net tahvil alımlarına son verileceğinin duyurularak Temmuz ayında bir faiz artırımına taban hazırlanması bekleniyor. Bu, bankanın on yıl içindeki birinci faiz artırımı olacak. Euro %0,6 düşüşle 1,0671 dolara indi.

Öte yandan İngiltere süpermarket teknoloji kümesi Ocado (LON:OCDO) piyasa açılışında büyük düşüş yaşadı. Ortak teşebbüsündeki ortağı Marks & Spencer (OTC:MAKSY), pandemi geride kalmaya devam ettikçe talep trendlerinin “normalleşmesi” konusunda uyardı. Ocado %4,0 düşüş yaşayarak FTSE 100’deki en makûs performansı sergiledi.

Glencore (LON:GLEN), uzun müddettir devam eden rüşvet tezlerini 1,5 milyar dolara kapatmayı kabul etmesinin akabinde Salı günü yükselmişti, bugün de %1,8 daha bedel kazandı. Lakin Nisan ayında gördüğü 11 yılın en yüksek düzeyinin çabucak altındaki direnç düzeyinde tekrar başarısız oldu.

Bunların tersine TotalEnergies (EPA:TTEF) payı yeni bir tepe görmeyi başararak %1,4 artışla 2018’den beri gördüğü en yüksek düzeye ulaştı. Şirket, genel olarak yenilenebilir güç alanındaki ve ABD pazarındaki konumunu güçlendirecek bir mutabakat duyurdu. Fransız güç şirketi, ülkedeki en büyük üçüncü yenilenebilir elektrik üreticisi olan Clearway Energy Group’un (NYSE:CWENa) yarısı için 1,6 milyar dolar ödeyecek. Bu, petrol ve gaz devini daha sürdürülebilir bir güç üreticisi olarak tekrar konumlandırmayı amaçlayan bir dizi atağın sonuncusu.

Öteki güç üreticileri de İngiltere’nin, kârları üzerinde yeni bir vergi uygulamayı düşündüğü raporlarına karşılık Salı günü ağır kayıplar yaşadıktan sonra tekrar istikrar kazandı. Salı günü %10’dan fazla kayıp yaşayan SSE (LON:SSE) payı, İngiltere hükümeti içerisinde bahisle ilgili yaşanan ayrılığın boyutu netleştikçe erken ticarette bu kaybın yarısına yakınını telafi etti.

Öte yandan ABD ham petrol stoklarında geçen hafta beklenenden daha büyük bir düşüş yaşandığını gösteren bilgilerin akabinde global petrol fiyatları takviye görmeye devam etti. WTI %1,0 artışla 110,82 dolar olurken Brent %0,9 yükselerek 111,70 dolardan süreç gördü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.