Kripto Para

Profesyonel Analistler Yanıtladı: Bitcoin Tabana Vurdu Mu?  

Bitcoin (BTC) fiyatına son vakitlerde düşüş hissi hakim oldu. Lakin analistlere nazaran, BTC trendi bir geri dönüşe yaklaşıyor olabilir. Kripto topluluğundaki önde gelen birkaç analist, BTC fiyat hareketinin yıllar içinde daha sistemsiz bir formda geliştiğini ve azalan “döngülerin” Bitcoin’in tabana vurduğunu gösterdiğini savunuyor.

Analistler Bitcoin fiyatının tabana vurduğunu savunuyor

Önde gelen bir kripto para ünitesi analisti ve traderı olan David Russell, Bitcoin fiyatının tabana vurduğu sonucuna varmak için teknik tahlil yapıyor. Russell, Bitcoin döngülerinin giderek kısaldığını yahut piyasanın vadesinin artmasıyla “azaldığını” savunuyor. Bu nedenle azalan döngüler, dört yıllık yarılanma döngülerinin yerini aldı ve bu teoriye dayanarak, BTC fiyatı 25.000 dolar civarında tabana vurdu.

Analist, Bitcoin fiyatının daha ne kadar düşebileceğini araştırmak için üç teknik gösterge ve model kullanıyor. Russell, 200 haftalık hareketli ortalamaya bakıldığında, BTC fiyatının daima olarak bu düzeyin üzerinde süreç gördüğünü kaydediyor.

200 haftalık hareketli ortalama, grafikte göründüğünden beri dayanak misyonu gördü ve Russell, BTC fiyatının dengeli geçmiş performansı göz önüne alındığında, bu düzeyin büyük olasılıkla tutacağına inanıyor. Bu nedenle, tanınan analist, BTC fiyatının 25.000 dolar civarına düşeceğini ve daha derine dalma mümkünlüğünün düşük olduğunu söylüyor.

BTC fiyat grafiği, turuncu renkte 200 haftalık hareketli ortalama

Ayrıyeten Logaritmik Büyüme Eğrisi’ne (LGC) dayanarak Russell, Bitcoin fiyatında %80’lik bir fiyat düşüşünün pek muhtemel olmadığını savunuyor. Logaritmik tahlil, tarihî fiyat datalarını hesaba katan ve gelecekteki fiyat artışının potansiyel yolunu yansıtmak için eğriler geliştiren istatistiksel bir yaklaşım.

BTC LGC

On-chain bilgiler, Bitcoin için tünelin sonundaki ışığı gösteriyor

Bitcoin Uzun Vadeli Holder’ları yahut SOPR, on-chain tüm kripto paralar için gerçekleşen kâr ve zararın derecesini yansıtan bir gösterge. 155 günden fazla ömre sahip bir BTC yelpazesini kapsıyor. Bu nedenle, uzun vadeli holder’lar tarafından gerçekleştirilen toplam kar yahut ziyanı temsil eden uzun vadeli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Bedel birden büyük yahut teğe eşitse, holder’ların Bitcoin’i nötr bir düzeyde yahut kârla satabilecekleri manasına geliyor. Teğin altına düşmesi ise, bir kaybı gösteriyor.

Şu anki bedel 0,72, bu da kimi BTC Uzun Vadeli Holder’ların ziyanına satış yapabileceği manasına geliyor. Bitcoin’i üç ile on iki ay tutan yatırımcıların Bitcoin’lerini ziyanına sattıkları biliniyor. Analist, göstergenin pahası teğin altına düştüğünden, potansiyel bir BTC taban oluşumunu gösterdiğini belirtiyor.

BTC Uzun Vadeli Holder’ları SOPR (SMA 7)

BTC’ye olan kurumsal talep düşüyor

Glassnode analistleri ayrıyeten BTC fiyat trendini ve on-chain ölçümleri de kıymetlendiriyor. Analistler, varlığın uzun vadeli Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR) bir darbe aldığı için son 12 ayda Bitcoin fiyat performansında bir düşüş kaydediyor. Aşağıdaki grafik, BTC için yuvarlak sayıyla 4 Yıllık Bileşik Yıllık Büyüme Oranını (CAGR) gösteriyor.

Bitcoin dört yıllık Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR)

Grafik, Bitcoin için kurumsal talepte bir düşüş olduğunu ve konsensüsün, artan piyasa değerlemesi ile BTC için getiri profillerinin genel olarak azalmasının beklenebileceği istikametinde olduğunu gösteriyor.

Guggenheim CEO’su, BTC’nin 8.000 dolara düşeceğine inanıyor

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere Guggenheim’ın Baş Yatırım Sorumlusu Scott Minerd, Bitcoin’de ayı eğiliminde ve BTC için 8.000 dolarlık aşağı istikametli bir amaç öngörüyor. Bununla birlikte Scott Minerd, Fed kısıtlayıcı siyasetler uyguladığında tabanın yakında gelmesini bekliyor. Scott Minerd, Bitcoin’de potansiyel bir taban oluşumu öngörüyor ve tabanı 8.000 dolar olarak nitelendiriyor. Bu, Bitcoin fiyatında mevcut düzeylerden %70’lik bir düşüş manasına geliyor. Minerd’in şu yorumda bulunuyor:

Daima olarak 30.000 doların altına düştüğünde, 8.000 dolar sonuncu tabandır. Bu yüzden bilhassa Fed’i sıkılaştırmasıyla birlikte, aşağı tarafta çok daha fazla yerimiz olduğunu düşünüyorum.

Scott Minerd’ın BTC varsayımı gerçekleşmesi durumunda, geçen ay 500 milyar dolar piyasa kıymetini silen kripto para piyasası daha fazla acıyla karşılaşacak.

Minerd’in evvelki Bitcoin fiyat varsayımları başarısız oldu!

Scott Minerd, Aralık 2020’de Bloomberg’e, Guggenheim’ın varlık üzerindeki temel çalışmasına nazaran BTC fiyatının 400.000 dolara yükselebileceğini söylemişti. Bu varsayımın yapıldığı sırada, BTC 20.000 dolar civarında süreç görüyordu.

Minerd’in varsayımından sonraki bir ay içinde BTC fiyatı 40.000 dolara yükseldi ve Guggenheim varlık için maksatlarının ardında durdu. Hatta Minerd, Bloomberg’e yatırımcıların BTC’yi onun tavsiyesi üzerine aldıklarını söyledi. Şubat 2021’de Minerd, firmanın araştırmasına dayanarak Bitcoin fiyatı gayesini 600.000 dolara çıkardı ve şu görüşleri ileri sürdü:

Dünyadaki altın arzına nazaran BTC arzını ve altının toplam kıymetinin ne olduğunu düşünürsek, BTC bu cins sayılara gidecek olsaydı, Bitcoin başına 400.000 ila 600.000 dolar ortasını konuşuyor olurduk.

Bitcoin fiyatı daha sonra 63.000 dolardan Temmuz 2021’de 33.500 dolara düştü ve Minerd bu sefer 10.000 doları işaret etti. Minerd’in BTC taban varsayımı evvelki örneklerde gerçekleşmedi, fakat bu sefer kestirime potansiyel bir BTC taban oluşumuna işaret eden göstergeler eşlik ediyor. Twitter’daki kripto analistleri ve traderları, Guggenheim’ı ve analistlerini son derece yanlış BTC fiyat varsayımları nedeniyle eleştirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.