Kripto Para

“Piyasayı Sallayacaklar” Ünlü İddiacı: Altın ve Bunlara Bakın!

2022 yılı şimdiye kadar, yaşattığı kayıplarla pay senetlerine ve kriptoya karşı hiç de nazik olmadı. Bitcoin (BTC), altı ay evvel tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşmasına karşın kıymetinin yaklaşık yüzde 37’sini kaybetti. Emsal biçimde, S&P 500, yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 17 düştü. Altın fiyatları da toparlanma gayretinde. Kriptkoin.com analist görüşlerini ve gelişmeleri aktarıyoruz.

Analistlerin bir kısmı, 2022’nin geri kalanından umutlu

Kimi analistler yılın geri kalanından umutlu ve her şeyin düşmeye devam etmeyeceğini açıkladılar. Bloomberg Intelligence’ın kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone Twitter’da görüşlerini şu sözlerle paylaştı:

Pay senetleri düşüyorsa, Bitcoin, altın ve tahviller piyasayı sallayabilir. Bilhassa Fed çenesini tutmayı başarırsa, Bitcoin’in birçok riskli varlıktan ve birçok emtiadan daha yeterli performans gösterme eğilimi var.

Genel olarak, piyasa gözlemcileri, Federal Rezerv’in (Fed) çok fazla süratli hareket edip etmeyeceği ve pay senetlerinin süratli artışlarının pay senedi fiyatlarına neden olabileceği her şeyi esasen fiyatlamış olup olmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Nasdaq endeksi, birden fazla teknoloji payının artan oranlardan olumsuz etkilenmesiyle bugüne kadar yüzde 28 düştü. Fed’in enflasyonu dizginlemesi için muhtemelen daha fazla faiz artırımı yapılması gerekecek, bu da McGlone’un da işaret ettiği üzere kısa vadede borsa için daha fazla oynaklık manasına gelecek.

”Altın yağdığında yüksüğü değil kovayı doldurun”

Başka iki ana sınıfın artan oranlara farklı reaksiyonları var. Kripto, yükselen faiz oranları, enflasyon ve satın alma gücü eksikliği üzere piyasanın başına gelebilecek tüm düşüncelere deva olarak tanıtılmasına karşın bu yıl düştü. Bitcoin’in düşüşü, Fed’in başlangıçta oranların yükseltileceğini duyurduğu ve piyasa iştirakçilerinin likiditenin bir sorun haline gelebileceğini anladığı Kasım ayında başladı. Lakin analistler, yatırımcı benimsenmesinin, kriptonun yılı olumlu bir notla bitirmesine yol açacağına inanıyor. Emtialar ise petrol, buğday ve nikel üzere kimilerinin tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaştığı sağlam bir yıl geçirdi. Bu artışların bir kısmı, arz kesintisi endişeleri, Rus ihracatına yönelik yasakların piyasaları ele geçirmesi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline bağlanabilir.

Jeopolitik tansiyonlar devam ettikçe, uyuşmazlık çözülene ve Avrupa pazarlarında bir ölçü olağanlık görülene kadar fiyatlar yüksek kalmaya devam edecek. Çin’de son vakitlerde yaşanan covid kontaklı karantinalar tedarik zinciri gerilimini de beraberinde getirdi ve bu da kimi fiyat dalgalanmalarına neden oldu. Genel olarak, faiz oranları muhtemelen 2022’de yükselmeye devam edecek, fakat asıl soru, ne kadar yüksek olacak? ABD’deki sağlam karlar ve muhakkak kurumsal şirketler için sağlam temeller ile, artık birtakım payları almak için düzgün bir vakit olabilir. Öte yandan, fiyatlar düşmeye devam ederse, Warren Buffett’in şu kelamı işinize yarayabilir:

Fırsatlar nadiren gelir. Altın yağdığında yüksüğü değil kovayı doldurun!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.