Borsa

Piyasa, TCMB’den atılım beklemiyor

Piyasa iştirakçilerine nazaran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu hafta yapılacak faiz toplantısında da hareketsiz kalacak.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin gerçekleştirdiği ankete katılan 18 kurumun medyan beklentisi siyaset faizinin yüzde 14 düzeyinde sabit bırakılacağı istikametinde oldu.

Yılsonu iddiasını paylaşan 14 kurum da faizlerin yılsonuna kadar değiştirilmeyerek yüzde 14 düzeyinde tutulacağını öngördü. Yıl sonu iddialarında yalnızca bir kurum siyaset faizinin yüzde 15’e yükseltilmesi iddiasını paylaştı.

Enflasyon yüzde 70’e dayandı

Son açıklanan bilgiler enflasyonda yükseliş ivmesinin devam ettiğini göstermişti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bilgilerine nazaran Nisan’da yıllık enflasyon yüzde 70’e dayandı.

Ekonomistlerin beklentileri 20 yılın en yüksek düzeyine ulaşan enflasyonda doruğun şimdi görülmediği ve birkaç ay daha yükselişin sürebileceğini gösteriyor.

TCMB, geçen yılın sonunda siyaset faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek yüzde 14’e çekmişti.

Gevşeme döngüsü geçen sene kur krizine sebep olarak dolaylı yoldan enflasyonun sert yükselmesine sebep olurken, Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde artan global güç maliyetleri ise fiyat artışlarını daha da körüklemişti.

Geçen yıl gevşeme döngüsünün tetiklediği TL’deki bedel kaybı savaşın tesiriyle hızlanmış ve bu da artan ithalat fiyatları sebebiyle enflasyonu körüklemişti. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sebebiyle uzun müddet dar bantta süreç gören Dolar/TL , finansal piyasalardaki global gelişmelerin de öncülüğünde bu yıl yaklaşık yüzde 20 yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.