Kripto Para

Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin yatırım platformu kuruyor

Investing.com – Orta Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının birinci yasal kripto para yatırım merkezini kuracağını duyurdu. 

Reuters haberine nazaran yoksullukla uğraş eden ülkenin otoriteleri, Milletlerarası Para Fonu’un (IMF) ihtarlarına karşın ülkenin dijital finansı benimseyeceğini söyledi.

Yıllarca süren iç çatışmalardan büyük ziyan gören Orta Afrika Cumhuriyeti, geçen ay sürpriz bir karar alarak Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden Afrika kıtasının birinci ve dünyanın ise ikinci ülkesi oldu. Ülke hükümeti, artık bu tezini daha da güçlendirmek için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

SANGO ismi verilen kripto para yatırım platformunun yakın vakitte faaliyete geçmesi beklenirken web sitesi şimdiden yatırımcı çekmek için yayına alındı. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kripto para yatırım platformuna ilgi duyan yatırımcılar, web sitesi üzerinden bekleme listesi için kayıt olabiliyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin kararı eleştirilmişti

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin geçen ay Bitcoin’i resmi para ünitesi olarak kabul etmesi, global piyasalarda hem şaşkınlık hem de reaksiyonla karşılandı. 

Ülkede internet kullanımının düşük olması ve gücün kâfi olmamasına rağmen Bitcoin’i benimseme teşebbüsü, kimi yorumcular tarafından şaşkınlıkla karşılandı. IMF ise ülkenin Bitcoin’i benimsemesine reaksiyon gösterdi.

6 ülkenin üye olduğu Orta Afrika Ekonomik ve Nakdî Topluluğu’nun bölgesel bankacılık düzenleyicisi, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne kripto para yasağını hatırlatarak finansal istikrarı sağlamak için yasağın sürdürülmesi gerektiğini lisana getirdi. 

Cumhurbaşkanı Faustin-Archange Touadera ise kayıtlı iktisadın kendileri için artık bir seçenek olmadığını mevcut global sistemin kendilerine rekabet talihi tanımadığını söyleyerek reaksiyonlara karşılık verdi. 

Müellif: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.