Kripto Para

“Olumsuzluklar Olabilir” 3 Analist, Altın İçin Beklentilerini Paylaştı!

Altın fiyatları, ABD’de para politikasının sıkılaştırılacağına ilişkin beklentiler eşliğinde sınırlı kazanımlarla, Pazartesi günü zeminini korudu. Analistlerin piyasa yorumlarını ve beklentilerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

“Fed’in şahinleşmesi altın için olumsuz etkiler yaratabilir”

Bank of China International emtia piyasaları strateji başkanı Xiao Fu, Fed’in duruşunu ve altının tepkisini şu şekilde yorumluyor:

Sıkılaştırıcı bir para politikası altın üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir, ancak buna rağmen altın çok iyi tutunuyor. Bunun temel olarak genel Fed bilançosunun hala yüksek seviyelerde olması nedeniyle olduğunu düşünüyorum.

Politika yapıcıların enflasyonu dizginlemek için Mart ayında faiz oranlarını artırmaya başlayacaklarının sinyalini verdikten sonra odak noktası şimdi ABD Merkez Bankası’nın 25-26 Ocak’taki toplantısına çevrildi. Commerzbank analistleri bir notta, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasa katılımcıları, ABD Fed’in ilk faiz artırımı öncesinde altın almaktan kaçınacak. Fed’in gelecek haftaki toplantısının kendilerine daha fazla ve/veya Fed’in faiz artırım döngüsünü Mart’ta başlayacağına dair daha net sinyaller vermesini umuyor olabilirler.

Altın, enflasyonist bir riskten korunma olarak kabul edilir, ancak değerli metal, getiri sağlamayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artıran yüksek ABD faiz oranlarına karşı oldukça hassastır. Dolar gerileyerek off-shore alıcılar için külçeyi ucuz hale getirirken, ABD 10 yıllık Hazine faizleri geçen hafta faiz artırımı beklentileriyle iki yılın zirvesine çıktı. Quantitative Commodity Research Peter Fertig’in değerlendirmesi ise şu yönde:

Euro, ABD doları karşısında biraz daha güçlü. Yani bu altın ve diğer değerli metaller için destekleyici bir durum. Öte yandan, faizler biraz yükseldi, bu da zayıf ABD dolarının etkisini azaltıyor.

Bu arada ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Cuma günü yaptığı açıklamada, spekülatörlerin altındaki yatırımcı duyarlılığını yansıtan net uzun COMEX altın pozisyonunu 7.083 sözleşme azaltarak 11 Ocak haftasında 87.859’a düşürdüğünü söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.