Borsa

Net Holding/Calumeno: Rus turist getirecek uçak bulamıyoruz

Net Holding Küme CFO’su ve İdare Şurası Üyesi Orlando Carlo Calumeno Rusya’dan gelebilecek turist sayısının güzel ihtimalle 1.5 milyon olabileceğini zira yaptırımlardan ötürü uçak bulmakta zahmet yaşandığını söyledi.

Calumeno, Avrupa’nın çeşitli yerlerinden turist gelirse bu dönemin beklenenden daha yeterli geçebileceğini söylerken, bu sene İngiliz turistlerin ağır bir formda Türkiye’ye tercih ettiklerini de kelamlarına ekledi.

Calumeno’nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Savaşı engellemek için olan yaptırımlar esasen turizm üzere kimi kesimleri çok etkiliyor. En değerli sorun yaptırımların kesimi olarak uçak üreten firmalar şu anda bakım için modülleri vermiyorlar ve bakım yapmıyorlar. Bakım olmayınca leasing firmaları doğal olarak uçakları geri çekiyor, uçaklar çekilince kapasite sorun oluyor. THY 1.5 milyon koltuk açtığını söylemişti. Bu hala Rusya tarafından onaylanmadı yalnızca 500 bini onaylandı. Biz 10 milyon üstü turist beklerken şu anda sanki 1.5 milyon koltuk bulabilirmiyiz diye konuşuyoruz. Rus turistler şu anda Yunanistan’a gidemiyor hatta şu anda Mısır’da uçamıyor uçak olmadığından dolayı… Bir taraftan Rusya bu koltukları onaylar mı, bir taraftan THY’ye bir ikaz gelebilir mi hayli sıkıntı ve gerilimli bir devirden geçiyoruz. Pandemiden sonra İngiltere’den çok fazla İngiliz gelmeye başladı. Antalya’da dahil örneğin Şubat ve Mart’ta birinci kere ben hayatımda Antalya’da İngiliz turist gördüm ve ağır yoğun geliyorlar. Şayet biz Avrupa’dan yolcu alabileceksek çok berbat bir periyot geçirmeyiz. Sonuç olarak 9 milyon Rus turist getirebileceğimiz uçak yok en düzgün ihtimalle 1.5 milyonunu getirebiliriz şayet bu yaptırımlar kalkmazsa umut ettiğim sayıya ulaşmamız sıkıntı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.