Kripto Para

NEO Coin Nedir? NEO Coin Yorum ve Geleceği 2022

Bu rehberimizde NEO nedir, NEO ne işe fayda, NEO neler sunuyor, NEO nasıl satın alınır üzere soruların karşılıklarını vermeye çalıştık.

NEO Nedir?

NEO, Şangay merkezli bir şirket olan Onchain tarafından geliştirilen ve hayatına “Antshares” olarak başlayan ve yakın vakitte NEO olarak bilinen bir marka haline gelen bir kripto para platformudur.

Akıllı kontratları destekleyen, dApps ve ICO’lar için takviye de dahil olmak üzere benzeri fonksiyonellik sağladığı için “Çin’in Ethereum” olarak isimlendirilen bir platformdur. Birtakım açılardan Ethereum’a benzemekle birlikte, JAVA, C/C# ve GO üzere birçok lisanda kodlanabilir, lakin bunun için Ethereum ile kendi Solidity lisanını kullanmak zorundasınız.

“NEO” token’ı Ethereum’un Ether’ine emsal formda, sistemdeki uygulamalar tarafından kullanılan para ünitesidir ve “GAS” olarak isimlendirilen ödüllendirme sistemine sahiptir. NEO’nun sahipleri GAS biçiminde mükafatlar alırlar ve ayrıyeten satın alabilirler.

Geçmişte, Çin hükümeti Bitcoin’i bir para ünitesi olarak görmediğini ve sahiplerine resmi bir ikazda bulunmuştu:

Bitcoin muhakkak bir sanal eserdir ve para ünitesi ile birebir yasal statüye sahip değildir. Piyasa dolanımında para olarak kullanılamaz ve kullanılmamalıdır. Bu eserin kullanımına ortak olan kurumlar ve bireyler, Bitcoin yatırımı üzere etkinliklerde dikkatlice davranmalı ve ilgili sorumluluk ve riskleri taşımalıdır.

Bununla birlikte, NEO, görünüşte şirket için uyguna işaret eden, lakin gelecekte de regülasyonlara alışılmış olabilecek hükümet dayanaklı bir sanayi konferansına katıldığı için devlet onayı aldı.

NEO’nun Ardında Kim Var?

Giriş kısmında belirttiğimiz üzere, NEO, 2014 yılında başlayan ve Blockchain’in dağıtılmış muhasebe sisteminin tasarım, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan bir şirket olan Onchain tarafından yaratılmıştır.

Takımda, kurucu ve ana geliştirici Zhang Zhengwen, genel sekreter Tao Rongqi’nin yanı sıra öteki topluluk geliştiricileri, operatörleri ve katkıda bulunanları Da Hongfei’nin liderliğindedir.

Toplulukta NEO için kod üzerinde yalnızca 2 kişinin çalıştığını öne sürülüyor. Proje üzerinde kaç geliştiricinin çalıştığını çevreleyen birtakım tartışmalar yapıldı. Güncellenmiş web sitesinde proje üzerinde kaç kişinin çalıştığı açık bir halde görülebiliyor. Web sitesine nazaran, şu anda proje üzerinde 10’dan fazla geliştirici vazife alıyor.

NEO Neden Başarılı Olabilir?

NEO’nun başarılı olduğunu görebilmenin birkaç nedeni vardır. Ethereum, akıllı mukavelelere ve ICO’lara imkan sağlayan bir platform için özel bir gereksinim olduğunu ve NEO’nun insanların birçok lisanda kodlamalarına müsaade vermesinin manisi kaldırdığını aslında kanıtladı. Bunu yapmak için yeni bir lisan öğrenmek zorunda kalmak, geliştiricilerin önünü kıymetli ölçüde açıyor.

NEO bir dizi yüksek profilli iştirake imza attı. Bir projede kendisiyle bağlantılı büyük isimler gördüğünüzde o projeye her vakit inanç duyulur. NEO, bugüne kadar NEO ile teknik işbirliği mutabakatı imzalayan birinci ülkelerden biri olan Bancor, Coindash ve Agrello ile iştirak kurdu. Ayrıyeten ana şirket Onchain’in Alibaba ile bir ilişkisi var. Şu anda Alibaba Çin ve dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri.

Fadada ve Microsoft ile birlikte Onchain, The Meşru Chain isimli bir konsorsiyum Blockchain’i başlattı. Bu Blockchain, dijital kontratlar, fikri mülkiyetler, e-tıbbi kayıtlar dahil olmak üzere dijital kanıt depolama hizmetleri sağlamak için yaratıldı.

ICO’lar, bir platforma yardım etmede büyük bir etkendir. Bilhassa 2017’nin sonu ile 2018’in başındaki Ethereum fiyatındaki artışındaki artış o periyot gerçekleşen ICO-mania’ya bağlanabilir. NEO platformu kendi ICO’larına konut sahipliği yapıyor. Bunlardan birincisi Red Pulse ve bu ICO 10 Eylül 2017’de gerçekleştirildi.

Son olarak, şirketin Çin hükümetinin takviyesine sahip olması büyük bir atı. NEO yalnızca doğuda başarılı olsa bile bu kâfi. Zira doğudaki pazar gün geçtikçe büyüyor.

NEO Token

NEO’nun 100 milyon token’ı iki kısma ayrılmıştır. Birinci kısım, ICO sırasında NEO taraftarlarına orantılı olarak dağıtılan 50 milyon token’dır. İkinci kısım, NEO’nun uzun vadeli gelişimini desteklemek emeliyle NEO Kurulu tarafından yönetilen 50 milyon NEO’dur.

ICO’sunda 0.03 doları gören kripto para ünitesi, Ağustos 2017’de fiyatını 50 doların üzerine taşıdı ve tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıktı. NEO’nun ICO’suna katılan herkes bu yükselişten büyük bir çıkar elde etmiş oldu.

dbFT ve GAS

NEO, Ethereum ve Bitcoin üzere bir Proof of Work lagoritmasını kullanmıyor. Bunun yerine Delegated Byzantine Fault Tolerance’ı (dbFT) kullanıyor.

dbFT, süratli süreç doğrulama müddetleri sağlar, birden fazla taarruz vektörünü teşvik eder ve ne kadar hesaplama gücünün yahut kripto para bulunduğuna bakılmaksızın ortaya çıkan fork yahut alternatif Blockchain kayıtları riski olmadan tek bir Blockchain sürümünü takviyeler. Bu mevzudaki teknik detaylara NEO’nun White Paper’ından ulaşabilirsiniz.

NEO sahipleri, NEO’ya sahip olmalarından ötürü ödül olarak bir GAS alırlar. Her yeni blokta GAS üretilir. Birinci toplam GAS ölçüsü sıfırdır. Yeni blok üretiminin artmasıyla birlikte, yaklaşık 22 yılda 100 milyon GAS’lık toplam limit elde edilecektir. Her blok ortasındaki aralık yaklaşık 15-20 saniyedir ve yaklaşık bir yılda 2 milyon blok üretilir.

Her yıl yaklaşık 2 milyon blok üretilecek ve birinci jenerasyon blok başına 8 GAS olacak. Her 2 milyon bloğun geçişi ile çakışacak biçimde, yılda blok başına yıllık 1 GAS azalma olacak.

GAS almak için NEO’nuzu bir borsada değil bir cüzdanda tutmalısınız. Resmi web sitesinden (buradan) taşınabilir, masaüstü ve web tabanlı NEO cüzdanlarına ulaşabilirsiniz.

Özetle

Uzun vadede analistlere nazaran NEO’nunu 100 dolar düzeyine ulaşma potansiyeli bulunuyor. Bu uzun vadede âlâ bir şey ve NEO, Ethereum’un muvaffakiyet düzeyine yakın bir yere ulaşacak olursa önü epeyce açık. Pekala son olarak kısaca NEO’nun avantajları ne bize neler sunuyor, bu ayrıntısı da inceleyelim.

NEO’nun Avantajları

Akıllı İktisat

Akıllı iktisat, NEO’nun öne çıkan noktalarından biridir. Başka kripto para ünitelerinin, bilhassa Ethereum’un sunduklarından büsbütün farklıdır. Akıllı iktisat, dijital varlıklar, dijital kimlikler ve akıllı kontratlardan oluşur. Akıllı ekonomiyi kullanarak, fizikî varlıkları blok zincirinde dijitalleştirmek mümkün olacak. Dijitalleştirildikten sonra blok zincirinde kalabilir ve merkezi olmayan, şeffaf, muteber ve izlenebilir üzere avantajlardan yararlanabilirler. Herkes bir varlığı kaydedebilir.

Dijital Kimlik

Dijital kimlik, bir varlığa sahip olabilecek rastgele bir kuruluşu, bireyleri yahut öbür varlıkları kaydetmenin bir yoludur. Açık Anahtar Altyapısı (PKI) olarak bilinen bir sistem tarafından desteklenmektedir.

Akıllı Kontratlar

Tüm altyapının çalışmasını sağlamak için geliştiriciler akıllı kontratlar kullanabilir. Ethereum’un tersine, NEO’da akıllı mukaveleler oluşturmak, yeni bir programlama lisanı öğrenmenizi gerektirmez. Bu, rastgele bir geliştiricinin NEO platformunda başlayıp akıllı bir iktisat oluşturabileceği manasına gelir. Rastgele bir programlama lisanını kullanma yeteneği, NEO’nun Üniversal Hafif Sanal Makinesi sayesinde yapılır. NeoVM olarak da bilinir. NEO platformunun sunduğu sanal makine verimli, kesin ve ölçeklenebilir. Pekala, bu platformda DApp’lere gerek olmadığı manasına mı geliyor? Hayır. NEO, DApps geliştirmeyi de dayanaklar.

GAS

GAS, NEO platformunun en yararlı avantajıdır. NEO’nun varlık eşleştirmesi olarak tanımlanabilir. Pekala bunun manası nedir? Bu, altcoin sahiplerinin GAS alacağı manasına gelir. NEO’ya sahip olmak için ödenen bir temettüdür. Bir formüle nazaran dağıtılır. Cüzdanınızda NEO varsa, her gün GAS alırsınız. Örneğin, 100 NEO’nuz varsa, yılda 0,03411 Gas alırsınız. Son birkaç ayda GAS’ın fiyatı arttı ve bu da onu NEO tutmak için kusursuz bir teşvik haline getirdi.

Yararlı Kontaklar

  • Resmi Web Sitesi
  • Github
  • Coinmarketcap
  • Bitcointalk
  • Reddit
  • NOE Satın Al

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.